A kamara ellenezné a bankok közjegyzői tevékenységét
Az Országos Közjegyzői Kamara (OKK) alkotmányellenesnek tartja azt a javaslatot, hogy a lakáshitelt nyújtó bankok a közjegyzők kikerülésével közjegyői erejű szerződéseket köthessenek – jelentette ki Parti Tamás, az OKK sajtószóvivője hétfőn.
Parti tagadta, hogy a lakásvásárlók 70-80 ezer forint közjegyzői díjat takaríthatnának meg a változtatással, mondván, ilyen magas díjat csak 10-15 millió forintos hitelösszegnél kell kifizetnie a lakásvásárlónak, míg az átlagos 2-3 milliós lakáshitelnél a díj mindössze 20-30 ezer forintot érhet el. A közjegyzői díj mértékét egy igazságügyi minisztériumi rendelet a hitel nagyságától függően, sávosan határozza meg. A sajtószóvivő cáfolta, hogy a közjegyzők részvétele hetekig késleltetné a hitelszerződés aláírását, a pénz kiutalását, így közvetve a lakásvásárlást. A hitelszerződések elbírálásánál két-három hetes várakozás ugyan előfordulhat, ám nem kizárólag a közjegyzők igénybevétele miatt, mivel a pénzintézetek bevonnak a folyamatba értékbecslőket és kockázatelemzőket is - mondta.
Parti Tamás szerint megoldást jelenthetne, ha a jogalkotó módosítaná a jelzálog-hitelintézeti törvényt olyan módon, hogy a bankokra bízná: alkalmaznak-e közjegyzőt a jelzálogalapú lakáshitel-szerződéseknél. A jelenleg hatályos törvény ugyanis nem ad módot a választásra. Jelenleg Magyarországon 270 közjegyzői irodában négyszáz jogász tevékenykedik; számuk a szaktárca elképzelései szerint két lépcsőben, 2005-ig 10 százalékkal bővül. (MTI)