Világ hvg.hu 2025. április. 04. 08:03

Trump kirúgta a Nemzetbiztonsági Ügynökség vezetőségét

A kirúgott tábornok nem volt benne abba a Signal chatcsoportban, ahol az amerikai kormányzat egy titkos támadás részleteit beszélte meg.

A Trump-kormányzat kirúgta a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA), az Egyesült Államok nagyhatalmú hírszerző hivatalának igazgatóját és igazgatóhelyettesét – írja a CNN a szenátus és a képviselőház hírszerzési bizottságának tagjai, valamint két, az ügyet ismerő volt tisztviselő közlése alapján.

Timothy Haugh tábornok elbocsátása, aki az amerikai hadsereg offenzív és defenzív kiberegységének vezetéséért is felelős (volt), komoly átrendeződést jelent az amerika hírszerző közösségben. A CNN forrásai szerint Wendy Noble, Haugh helyettese hasonló sorsa jutott.

A héten korábban a Nemzetbiztonsági Tanács több munkatársát is elbocsátották, miután Laura Loomer, szélsőjobboldali aktivista (aki korábban arról beszélt, hogy a 9/11 az amerikai kormányzat által végrehajtott akció volt) egy megbeszélésen felszólította Donald Trumpot, hogy rúgjon ki több személyt is, azt állítva, hogy azok hűtlenek. Azt viszont egyelőre nem erősítették meg, hogy az elbocsátásoknak köze lenne egymáshoz.

Múlt hónapban Haugh a kormányzati hatékonysági minisztériumot felügyelő Elon Musk milliárdost látta vendégül az NSA és a kiberparancsnokság főhadiszállásán, a marylandi Fort Meade-ben.

A CNN-nek nyilatkozó jelenlegi és korábbi tisztviselők szerint a védelmi minisztériumon belül egyre többen félnek attól, hogy hogy bármelyik pillanatban kirúghatják őket a Trumphoz nem eléggé lojálisnak ítélt magatartásuk miatt.

Haugh egyébként nem volt benne abban, a mára hírhedtté vált Signal chatcsoportban, amelyben Pete Hegseth védelmi miniszter és más magas rangú tisztviselők katonai műveletet vitattak meg a jemeni húszik ellen, miközben nem tudták, hogy egy újságíró is tagja a csoportnak. A képviselőház hírszerzési bizottságának múlt heti meghallgatásán, ahol Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgatót és John Ratcliffe CIA-igazgatót faggatták a Signal-csoportos csevegésről, Haugh azt vallotta, hogy az alkalmazás használata általában véve kockázatokat rejt magában.

Az NSA az amerikai kormány egyik legerősebb kémügynöksége. Kódtörői és számítógépes ügynökei világszerte hírszerzési műveleteket hajtanak végre, amelyekből az elnök és a legfőbb tanácsadói számára nyújtanak betekintést. A kiberparancsnokságot több mint egy évtizede hozták létre a kibertérben jelentkező növekvő külföldi fenyegetések elleni küzdelemre, és az azóta eltelt évek alatt jelentősen kiforrott.

A szervezet kiemelkedő szerepet vállalt az amerikai választások külföldi befolyástól és beavatkozástól való megvédésében, többek között azzal, hogy a 2018-as választások során leállított egy orosz trollfarmot, és a 2020-as választások során védekezett az iráni hackerek ellen.

Timothy Haugh tanúskodik egy szenátusi meghallgatáson márciusban, forrás: AFP / Allison Bailey

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.