Világ hvg.hu 2025. március. 27. 11:12

Dokumentumfilmen mutatják be a belgrádi egyetemisták, hogyan félemlíti meg a tüntetőket a hatalom

Mi az, ami eldörrent az óriástüntetésen?

A tizenkettedik perc címmel tettek közzé rövid dokumentumfilmet a YouTube-on a belgrádi Drámaművészeti Kar hallgatói – írja a Szabad Magyar Szó. A film a március 15-i tüntetés előzményeit, illetve eseményeit mutatja be.

„Hogyan félemlített meg mindenkit a hatalom Szerbia történetének legnagyobb tömegtüntetését megelőzően, március 15-én, mi a kitaláció és mi a valóság, és végül, mi volt az, ami ott eldörrent – erről lesz szó a Drámaművészeti Kar hallgatóinak dokumentumfilmjében”, idézi a lap a film leírását.

Ez utóbbi mondat az állítólagos hangágyúzásra utal. A tüntetés után többen azzal gyanúsították a szerb hatóságokat, hogy hangágyút használtak a tömeg oszlatására. A vádakat a kormány először tagadta, később azt már elismerték, hogy vannak hangágyúik, azonban szerintük ezek bontatlan dobozokban állnak.

Nem ez az első alkalom, hogy a hallgatók filmet forgatnak az eseményekről, pár napja rakták ki a Kaméleon című alkotást. Ebben a filmben a Pionír parkban táborozó ellentüntető csoportot mutatták be, akik hivatalosan „tanulni vágyó egyetemisták”, azonban a sajtóban több helyen megjelent, hogy valójában a hatalom provokátorairól van szó. A Szabad Magyar Szó például korábban arról írt, hogy még a szerb himnusz eléneklése is problémát okozott számukra. A lap szerint az ellentüntetők között a Szerb Haladó Párt (a kormányzó párt) támogatói is feltűntek, illetve olyan személyeket is láttak, akik korábban azokat a polgárokat provokálták, akik tiszteletüket tették az újvidéki tragédia áldozatainak emléke előtt.

Tavaly november elsején szakadt le az újvidéki pályaudvar előteteje, a tragédiában tizenöt ember vesztette életét. Az ellenzék, az egyetemi diákokkal az élen azóta folyamatos tüntetéseket rendez, miközben azt követeli, hogy a hatóságok tartóztassák le a felelősöket és hozzák nyilvánosságra a felújításról szóló szerződéseket.

A tragédia óta lemondott Goran Vesic építésügyi miniszter, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért. Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djuric és Milos Vucevic lemondása a tragédia után azonnal felmerült, ám ezt csak január végén tették meg a politikusok. Mindeközben a tiltakozókkal egyetértő írók Nobel-békedíjra jelölték a szerbiai egyetemistákat, a jelölést pedig a Nobel-bizottság hivatalosan is elfogadta.

Borítóképünkön a március 15-i tüntetés Belgrádban, fotó: AFP / Andrej Isakovic

Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2025. március. 30. 19:30

Gyötrődnek a kiskamaszokat nevelő szülők, de kicsit túl hamar feladják

Képben kell lenni, különben az internet lesz a gyerekünk felvilágosítója, szülőként igenis referenciapontnak kell maradni számukra – mondja Szél Dávid pszichológus, aki a Kamaszok című Netflix-sorozat óriási visszhangja kapcsán beszélt az influenszerek hatásáról a gyerekekre. Hogyan terjed az internetes nőgyűlölet, és miért fontos, hogy egy apuka megszeresse a Ninjagót? Mit tegyünk, ha elzárkózik a gyerek? Hogyan reagálják le eltérően a fiúk és a lányok a neten felszedett öngyűlöletet?