Először nyilvánítottak nemzetbiztonsági kockázatnak olyan személyeket Szerbiában, akiknek nincs közük az ország belpolitikájához.
Tizennégy külföldi civil aktivistát utasítottak ki Szerbiából, miután a belgrádi rendőrség az éjszaka közepén kihallgatta őket. Az érintettek között horvát, albán, osztrák, szlovén, cseh, román, moldovai és észak-macedón állampolgárok is voltak, akiket azzal vádoltak, hogy „biztonsági kockázatot” jelentenek Szerbiára nézve – írta meg az European Western Balkans.
Az aktivisták az ERSTE Alapítvány és a Bécsi Közgazdasági Egyetem támogatásával megszervezett nemzetközi konferencián vettek részt, amelynek témája a társadalmi célú szervezetek fenntartható finanszírozása volt.
A találkozó azonban váratlan fordulatot vett, ugyanis január 21-éről 22-re virradó éjjel rendőrök jelentek meg a résztvevők szállodájában. Ezt követően órákon át kihallgatták őket, míg végül kaptak egy határozatot a szerb belügyminisztériumtól, miszerint 24 órán belül el kell hagyniuk Szerbiát, továbbá egy évre kitiltották őket az országból.
Az esetet árnyalja, hogy Szerbiában már hetek óta hatalmas tüntetések zajlanak, amelyek a novemberben bekövetkezett újvidéki vasútállomás tragikus összeomlása után kezdődtek. A kormányzati narratíva szerint a demonstrációkat külföldről támogatják, bár ezt semmilyen konkrét bizonyítékkal nem támasztották alá. Az aktivisták kitiltásával kapcsolatos döntésekben azonban nem utaltak a tüntetésekre, sőt semmilyen konkrét magyarázatot nem adtak rá.
A hírportál szerint ez az első alkalom, hogy olyan személyeket nyilvánítottak biztonsági kockázatnak, akiknek semmilyen látható kapcsolatuk nincs Szerbia belpolitikai ügyeivel.
A kiemelt képen egy tavaly év végi szerb tüntetés látható. Forrás: AFP / Anadolu / Filip Stevanovic
