A Trump által belengetett vámháborút érdemben kezelni képtelen kanadai kormány több tagjai is lemondott, s a miniszterelnök távozása is asztalra került. A leendő amerikai elnök által kirobbantott vita után Trump megadta a kegyelemdöfést: Teljesítsék az emberek vágyát és legyenek amerikai állam, akkor nem annyit adózni!
Legyen Kanada az 51. amerikai állam! – vetette fel Donald Trump az általa az X mintájára létrehozott Truth nevű közösségi médiumon.
„Senki nem tudja megválaszolni, hogy miért támogatjuk Kanadát évi több mint 100 000 000 dollárral? Ennek semmi értelme! Sok kanadai szeretné, ha Kanada az 51. állam lenne. Ezzel rengeteg adót és katonai védelmet spórolnának meg. Szerintem ez egy nagyszerű ötlet. 51. állam!!!”
– írja a leendő amerikai elnök.
Trump már hetek óta támadja Kanadát, aminek következtében Justin Trudeau kormánya válságba süllyedt a pénzügyminiszter lemondása után és többen a miniszterelnök, Justin Trudeau lemondását követelik, mondván Ottawa nem készült fel kellően Trumpra és a vele érkező vámokra.
Donald Trump november végén mondta, hogy első hivatalba lépésének napján 25 százalékos vámot vet ki Mexikóra és Kanadára is, a migráció és az Egyesült Államokba irányuló kanadai export visszaszorítására tett erőfeszítések részeként.
A romló amerikai-kanadai kapcsolatok miatt Chrystia Freeland pénzügyminiszter kilépett a kormányból, miután élesen bírálta Trudeau gazdaságpolitikájának Trump által belengetett magas vámokra adott reakcióját. Freeland döntésének bejelentésekor, az ország lakhatásügyi minisztere is lemondott.
A pénzügyminiszter X-re is posztolt lemondólevelében arra figyelmeztetett, ahogyan Kanada jelenleg kezeli Trumpot, „egy generációra, de talán még hosszabb időre is meghatároz minket”.
Az eseményeket Trump szintén a tőle megszokott stílusban kommentálta:
„Kanada nagy államát megdöbbentette, hogy a pénzügyminiszter lemondott, illetve kirúgta posztjáról Justin Trudeau kormányzó. Viselkedése toxikus volt, és egyáltalán nem volt alkalmas arra, hogy olyan üzleteket kössön, amelyek jót tesznek Kanada nagyon boldogtalan polgárainak. Nem fog hiányozni!!!”
– írta.
A Politico értékelése szerint még beiktatása előtt sikerült megosztania és szétzilálnia a kanadai kormányzatot, mely még idén az új elnök belengetett vámháborújának első áldozata lett. Trump akár poénkodik, akár nem Kanada beolvasztásával, az biztos, hogy a jövő év elején kedvező pozícióból kezdheti a tárgyalásokat.
A kanadai kormányválság az országot közel egy éve vezető Justin Trudeau székét is megingatta, egyre nagyobb nyomás alá kerül a saját liberális pártjánál, ahogy a konzervatív ellenzék is támadja. „Az én tippem az, hogy ha még egy-két miniszter elmegy, akkor neki annyi, kénytelen lesz lemondani” – mondta Robert Bothwell kanadai történész az AP-nak, miközben a nyugati sajtó már azt boncolgatja, hogy ki tudna a helyére lépni.
Trump már korábban nekilátott a kanadai kormányzat támadásának, miután november végén találkozott Trudeau-val a floridai Mar-a-Lago üdülőhelyén, elkezdte a politikust „kormányzónak”, Kanadát pedig „nagy államnak” nevezni, mintha valóban Washington alá tartozna.
„Öröm volt a minap este Justin Trudeau-val, Kanada Nagy Államának kormányzójával vacsorázni. Alig várom, hogy hamarosan újra találkozhassak a kormányzóval, hogy folytathassuk a vámokról és a kereskedelemről folytatott mélyreható megbeszéléseinket, amelyek eredménye valóban látványos lesz mindenki számára!” – írta Trump a találkozó után.
Trump már előző ciklusa alatt is új állammal akarta bővíteni az USA-t, akkor Grönlandra vetett szemet, de a dánok nem adták.