Hétfőn az Európai Unió Tanácsa is szankciókat jelentett be az Iran Air, valamint két másik iráni légitársaság ellen.
A brit kormány szankciókat jelentett be hétfőn az iráni nemzeti légitársaság, az Iran Air és Irán nemzeti tengerhajózási vállalata (IRISL) ellen azzal az indokkal, hogy szerepük volt az Oroszországnak szállított iráni ballisztikus rakétákat eljuttatásában.
A londoni külügyminisztérium hétfő esti tájékoztatása szerint Nagy-Britannia a két iráni vállalatot vagyoneszközeik zárolásával sújtja. A tárca szerint az Iran Air esetében az intézkedés még tovább korlátozza a légitársaság Irán és Nagy-Britannia közötti közvetlen menetrendszerű járatainak közlekedését.
A brit, a német és a francia kormány már szeptemberben bejelentette, hogy összehangolt intézkedésként azonnali hatállyal törli az Iránnal fennálló kétoldalú légiközlekedési megállapodásait, és külön szankciókat dolgoz ki az Iran Air ellen.
Az Iran Air mindazonáltal azóta is heti több közvetlen menetrendszerű járatot üzemeltet Teherán és London között, és a cég járatinformációs szolgálatában hétfő este nem volt utalás arra, hogy a kedden esedékes következő londoni járatot törölnék.
Az újabb szankciókat bejelentő hétfői londoni külügyminisztériumi tájékoztatásban sem esik szó arról, hogy a brit kormány kifejezetten megtiltaná az Iran Air londoni járatainak további közlekedtetését.
Hétfőn az EU-tagországok kormányai alkotta Európai Unió Tanácsa is szankciókat rendelt el az Iran Air, valamint két másik iráni légitársaság, a Saha Airlines és a Mahan Air ellen.
A brit szankciókat bejelentő hétfői londoni külügyi közlemény szerint az Iran Air és az IRISL nemzeti tengerhajózási vállalattal szembeni újabb intézkedéseket az indokolja, hogy a két vállalat hozzájárul az iráni védelmi szektor működéséhez, illetve szerepe volt az Oroszországnak szállított iráni fegyverek eljuttatásában. A brit külügyminisztérium szerint Oroszország az iráni fegyvereket az ukrajnai hadszíntéren kívánja bevetni.
David Lammy brit külügyminiszter a tárca előzetes tájékoztatása szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsában felszólalva hamarosan kifejti azt a hivatalos londoni álláspontot, hogy Irán veszélyes és elfogadhatatlan kísérleteket tesz a globális biztonság aláásására. Lammy szerint Nagy-Britannia és nemzetközi partnerei már eddig is világossá tették, hogy komoly válaszintézkedéseket tesznek, ha Irán bármilyen típusú ballisztikus rakétákat juttat Oroszországnak.
A brit külügyi tárca hétfő esti tájékoztatása szerint London eddig 450 iráni, illetve 2100 orosz személy és intézmény ellen hozott szankciós intézkedéseket.