Az első kísérlet után újraélesztették, de a család nem fizette ki időben a vérdíjat, ezért mégegyszer felakasztották.
Szerdán második alkalommal is felakasztották a 26 éves Ahmad Alizadehet Iránban – közölte az Iran Human Rights jogvédő szervezet.
A írja a france24 beszámolója szerint a férfit, aki végig tagadta a bűnösségét, gyilkosság vádjával ítélték el. Először április 27-én végezték ki, ám 28 másodperc után leemelték a bitófáról, majd újraélesztették, miután az áldozat családtagjai azt kiáltották: „megbocsátás”.
Az Iránban alkalmazott saría jogrendszer szerint az áldozat családja vérdíjat kérhet az elkövető életének megkíméléséért cserébe, de úgy is dönthet, hogy megbocsát neki. Az jogvédők szerint azonban az elítéltek családja az esetek nagy részében nem tudja megváltani a rokonát, így a kivégzéseket elvégzik.
Alizadeh az elmúlt hónapokat is a halálbüntetés jelentette fenyegetés alatt töltötte, mert a rokonai és az áldozat családja nem állapodott meg a vérdíjról. Szerdán végül újra felakasztották.
„Ahmad Alizadehet, a tehetséges diákot másodszor is felakasztották gyilkosság miatt, amelyet tagadott és azt állította, hogy kínzás alatt vallotta be a bűncselekményt” – mondta az IHR igazgatója.
He was executed again in the Ghezel Hesar prison on Wednesday morning, IHR said.
„Ahmad Alizadehet, a tehetséges diákot másodszor is felakasztották gyilkosság miatt, amelyet tagadott és azt állította, hogy kínzás alatt vallotta be a bűncselekményt” – mondta az IHR igazgatója.
Az aktivisták azzal vádolják Iránt, hogy a halálbüntetést a félelemkeltés eszközeként használja, különösen a 2022-2023-as országos tüntetések óta. Az IHR beszámolója szerint az elmúlt időszakban megugrott a kivégzések száma az országban, októberben 166 emberen hajtották végre a halálos ítéletet, ez a legmagasabb szám 2007 óta, amióta a szervezet elkezdte dokumentálni a kivégzéseket.
Jogvédő szervezetek, köztük az Amnesty International szerint Kínán kívül Iránban hajtják végre a legtöbb kivégzést a világon. Kína nem hozza nyilvánosságra az adatokat.