Világ hvg.hu 2024. október. 29. 18:31

Kreml: Oroszország célba veheti a Rheinmetall új ukrajnai gyárát

A német konszern szerint nem először fenyegetik meg őket az Ukrajnában nyíló gyáraik miatt.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A Rheinmetall 2024 júliusában közölte, hogy négy gyárat is nyitnak Ukrajnában. Ezek közül egy néhány nappal ezelőtt meg is nyitott, és amikor a Kreml szóvivőjét az új üzemről kérdezték, Dmitrij Peszkov azt válaszolta, hogy az orosz hadsereg számára ez egy legitim célpont lehet.

A német cég szerint a létesítmény kellően védett, és nem ez az első ilyen fenyegetés Moszkva részéről. Andrej Nasztasin, az orosz külügyminisztérium helyettes szóvivője a nyári bejelentés után hasonló kijelentéseket tett, mint Peszkov – írja a Reuters.

A cég vezérigazgatója, Armin Papperger szerint az elsőként megnyitott üzemben Lynx típusú gyalogsági harcjárműveket fognak gyártani, és a közeljövőben elkezdődik a munka a második gyárban is. Hozzátette, a tervek szerint lőszereket, valamint légvédelmi rendszereket is gyártanának Ukrajnában.

Aki kitalálta a magyar és az ukrán bérelt fegyvergyár modelljét, és akire az oroszok vadásznak

Ukrajna legfontosabb fegyvergyártójának mondják Armin Pappergert, aki sosem tagadta, hogy a háborúból az általa irányított hadiipari óriás, a Rheinmetall profitál. A német cégvezér állítólag az amerikai szolgálatoknak köszönheti, hogy még él. Ők szóltak ugyanis Berlinnek, hogy az oroszok merényletet terveznek ellene. De kicsoda Armin Papperger?

A német fegyveripari konszern nemrég újabb 20 darab Marder típusú lövészpáncélost adott át Ukrajnának. A Rheinmetall pénteki közlése szerint a kiszállítást 2024 harmadik negyedévében teljesítették. A kijevi vezetésnek eddig mintegy 200 darabot szállítottak a német gyártmányú lövészpáncélosból. A fegyveripari konszern a Mardereken kívül Leopard harckocsikat is szállít Ukrajnának.

Mint korábban írtunk róla, az Egyesült Államok információi szerint orosz megbízásból meg akarták ölni Armin Pappergert, a Rheinmetall első emberét, és egyes források szerint hasonló sorsot szántak a Ukrajnát fegyverrel ellátó többi nyugati cégek vezetőinek is.

A Rheinmetall nemcsak Ukrajnának, hanem Magyarországnak is fontos partnere. Zalaegerszegen tavaly nyílt meg a cég első magyarországi üzeme, és a magyar honvédség több száz millió euró értékben vásárol öngyilkos drónokat a vállalattól. Emellett Várpalotán egy lőszergyárat építenek, Szegeden pedig jövőre nyílik meg a cég polgári és katonai eszközöket gyártó üzeme, illetve kutatóközpontja.

Magyarország elleni támadásnak minősült volna, ha az oroszok merényletet követnek el a Rheinmetall-vezér ellen

Minden bizonnyal Oroszország is felsóhajthat, hogy a nyugati titkosszolgálatok megakadályozták, Armin Papperger német fegyvergyáros meggyilkolását. Az általa vezetett Rheinmetall gyárat működtet Zalaegerszegen is, nem csak Ukrajnában. Papperger fontos Orbán Viktor számára is, aki a magyar hadiipart részben a német óriásvállalattal építi.

Hirdetés