Tüntetők is megjelentek a shëngjini központnál, akik „Az európai álom itt ér véget” feliratú transzparenssel tiltakoztak az olasz–albán megállapodás ellen.
Albániában létesített menekülttáborokat Olaszország, ahová a nemzetközi vizekről kimentett bevándorlókat küldik – erről már a múlt héten beszámoltunk. Az AFP hírügynökség most arról tudósít, hogy szerdán megérkeztek az első bevándorlók, akiket az olasz haditengerészet szállított az albániai Shëngjin kikötőjébe.
A Bangladesből és Egyiptomból érkezett 16 férfit kis csoportokban vezették a kikötő mellett létesített, magas kerítéssel körbevett, biztonsági kamerákkal felszerelt központba. Húsz kilométerrel arrébb, Gjadërben is nyitottak egy létesítményt, ahová azok kerülnek, akiknek a menedékkérelmét elutasítják. A központokat olasz személyzettel, az olasz törvények alapján működtetik, a menedékkérők meghallgatását a bírák Rómából, videókapcsolaton keresztül végzik.
Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet az albániai menekülttáborok felállítását „kegyetlen kísérletnek” nevezte, amely „foltot ejt az olasz kormányon”. Szerdán a shëngjini központnál aktivisták gyűltek össze, akik „Az európai álom itt ér véget” feliratú transzparenssel, valamint az olasz és albán kormányfőket rendőrként ábrázoló képekkel tiltakoztak. A tüntetők kétségbe vonják, hogy a létesítmények megfelelnek a nemzetközi szabályoknak, és attól tartanak, hogy az ide küldött menedékkérők nem részesülnek megfelelő védelemben.
Giorgia Meloni olasz és Edi Rama albán miniszterelnök tavaly kötött ötéves megállapodást a központok felállításáról, amire Olaszország évente 160 millió eurót szán. Az ellenzéki, balközép Demokrata Párt vezetője, Elly Schlein szerdán azt mondta a Corriere della Serának, hogy ezt a pénzt fordíthatták volna az egészségügyi várólisták csökkentésére is, ehelyett „kidobják az ablakon, hogy deportálják a bevándorlókat és lábbal tapossák a jogaikat”.
Az AFP tudósítása szerint az albániai központok befogadóképessége kezdetben ezer fő lesz, amit később háromezerre bővítenek. A legkiszolgáltatottabb menedékkérőket, így a nőket és gyerekeket Olaszországba fogják vinni. A hírügynökség ugyanakkor idézi Matteo Villát, a Datalab Europe migrációkutatóját is, aki arról írt közösségi oldalán, hogy az elmúlt három napban több mint 1600 bevándorló ért partot Olaszországban, közülük 16-ot vitt a haditengerészet Albániába. „Nem hiszem, hogy bármit hozzá kell tennem” – írta Villa, arra utalva, hogy a számok fényében megkérdőjelezhető a megállapodás értelme.