Több száz – ha nem több ezer – gyermeket szerveztek be.
A Human Rights Watch jogvédő csoport szerint a helyi bandák jelenleg is több száz szegény gyermeket próbálnak rábírni, hogy álljanak be közéjük a várhatóan elhúzódó, nemzetközi biztonsági erőkkel folytatott harc előtt – írja a The Guardian.
Élelmet és menedéket kínálnak nekik, majd fegyveres katonaként, kémként vetik be őket, de az is előfordul, hogy szexuális visszaéléseket követnek el velük szemben. A jelentés szerint a haiti bandatagok akár 30%-a is gyermek lehet.
„Minden általunk megkérdezett forrás, köztük a bűnözői csoportokkal kapcsolatban álló gyerekek is, azt mondták nekünk, hogy egyre több gyerek csatlakozik a bandákhoz, így készülnek a nemzetközi biztonsági erők és a haiti rendőrség elleni harcra” – mondta a jelentés szerzője, Nathalye Cotrino. Arra készülnek, hogy ha szükség lesz rá, a gyermekeket „emberi pajzsként” használják majd.
Cotrino szerint a bandavezérek TikTok-videókkal is toboroznak, ezekben pénzzel, nőkkel és fényűző életmódjukkal igyekeznek meggyőzni a tinédzsereket. A fiatal fiúkat sokszor kémként vetik be, mert kevésbé feltűnők, de erőszakos bűncselekményekre, akár gyilkosságra is ráveszik őket. A lányokat arra kényszerítik, hogy főzzenek, takarítsanak vagy felajánlják testüket a bandavezéreknek.
A jogvédő csoportnak több gyerek azt mondta, azért csatlakoztak, mert éhesek és elkeseredettek voltak, de miután géppisztolyt kaptak, már nem volt visszaút. A Human Rights Watch felszólította a kormányt, hogy indítsanak programokat a gyermekek védelme érdekében, és próbálják őket visszavezetni a társadalomba.
Haiti elnökét 2021-ben meggyilkolták. Jovenel Moïse halála óta egyre nagyobb a káosz, 5,4 millióan éheznek, 2,7 millióan – köztük félmillió gyerek – erőszakos, fegyveres bűnözői csoportok uralma alatt él. Az országban működő segélyszervezetek szerint az állami szolgáltatások szinte teljesen összeomlottak, egyre többen éheznek, az iskolák sokszor bezárnak.
A helyzet komolyságát az is mutatja, hogy a Gran Grif nevű bűnbanda fegyveresei legalább hetven embert gyilkoltak meg egy héttel ezelőtt, amikor egy haiti városban sortűzzel végeztek ki sok helyit. A banda vezetője ezt megtorlásnak nevezte, mivel a helyiek nem akadályozták meg, hogy a rendőrség megölje a bandavezér katonáit.
Kenya júniusban az ENSZ támogatásával biztonsági erőket küldött a karibi országba, de finanszírozási problémák adódtak. Ezt kihasználták a fegyveres csoportok, rendezték a soraikat, és készülnek a területekért folytatott harcokra.
Borítóképünkön: Kenyából érkező rendfenntartó erők.