A republikánus J.D. Vance szerint Joe Biden gyenge külpolitikája is hozzájárult a közel-keleti eszkalációhoz, Tim Walz viszont Donald Trumpot nevezte veszélyesnek.
Televíziós vitán csapott össze magyar idő szerint szerdára virradóra J. D. Vance szenátor, a Republikánus Párt alelnökjelöltje és Tim Walz, Minnesota állam kormányzója, a Demokrata Párt alelnökjelöltje. A két politikus többek között a közel-keleti helyzetről, a gazdaságról, az illegális bevándorlásról és a terhességmegszakításról fejtette ki álláspontját a CBS News országos televízió által szervezett műsorban.
Az elnökválasztás előtt 35 nappal tartott, csaknem 100 perces, New Yorkból sugárzott vitát közönség nélkül szervezték előre megállapított szabályok alapján.
Elsőként a közel-keleti helyzet éleződésére, az Irán által kedden végrehajtott Izrael elleni rakétatámadásra reagáltak a jelöltek. Vance a Donald Trump volt amerikai elnök és republikánus elnökjelölt által képviselt, elrettentésre épülő politikát ajánlotta, és a nemzetközi feszültségeket részben a hivatalban lévő demokrata Biden–Harris-adminisztráció három és fél éve folytatott külpolitikai gyengeségével magyarázta.
Walz ezzel szemben Donald Trump politikáját nevezte veszélyesnek, ami szerinte a jelenlegi „veszélyes időkben” kockázatot hordoz, és ezzel állította szembe Kamala Harris demokrata alelnök és elnökjelölt kiszámíthatóságát.
Az amerikai sajtó szerint Kamala Harris nyerte az elnökjelöltek vitáját
Sikerült felhúznia Donald Trumpot, aki vagdalkozni kezdett.
Az illegális bevándorlással kapcsolatban Walz azt állította, hogy Trump akadályozta meg idén a határőrizet szigorítását segítő kétpárti törvényt. Republikánus ellenfele ezzel szemben azt hangoztatta, hogy a Biden–Harris-adminisztráció hivatalba lépésekor megszüntette elődje rendeleteit a határ védelmében, ami kiváltotta az illegális határátlépések ugrásszerű növekedését. Hozzátette, hogy egy Trump-adminisztráció esetén az illegális bevándorlók kitoloncolását a bűnözőkkel kezdenék meg.
A vita további témái között szerepelt az infláció, az otthonteremtés, a lőfegyverbirtoklás szabályozása, a klímaváltozás és az amerikai demokrácia állapota, valamint a szólásszabadság gyakorlásának lehetősége.
A terhességmegszakításról Walz – aki Minnesota állam kormányzójaként tavaly írta alá az Egyesült Államok legmegengedőbb, és szinte teljes szabadságot engedő abortusztörvényét – azt mondta, hogy a terhességmegszakítás alapvető emberi jog, amit a nők saját döntésére kell bízni mint egészségükre vonatkozó kérdést.
Vance ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy el kell nyerni az emberek bizalmát, ennek részeként pedig Donald Trumppal közös politikájának elemeként említette, hogy a családpolitikát erősítenék a gyermekvállalást ösztönző lépésekkel és családtámogatással.