Világ Mátrai Anna 2024. szeptember. 27. 18:44

Ötödszörre csak sikerült – megválasztották Japán új miniszterelnökét

Japánban szeptember 27-én megválasztották Kisida Fumio kormányfő utódját. Isiba Sigeru volt már kabinetfőnök és védelmi miniszter is és azt mondta, ha most sem sikerül győznie, többször nem próbálkozik.

A “szabad és nyílt viták korszakába” viszi vissza pártját, ő maga pedig “tisztességes, pártatlan és szerény” lesz – ígérte meg a pénteki győzelmét követő beszédében Isiba Sigeru, a Japánban kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) új elnöke, aki kedden veszi át a kormányfői posztot is elődjétől, Kisida Fumiótól. A 67 éves Isiba sikere azt jelenti, hogy az elnökválasztás során a neve ellenére konzervatív LDP nem annyira a parlamenti képviselőinek, mint inkább a párt tagjainak a véleményére hallgatott, mert az utóbbiak körében népszerűbb volt a párt és az ország élére emelt politikus.

Isiba bőven rendelkezik tapasztalatokkal, korábban már volt védelmi, illetve mezőgazdasági, erdészeti és halászati miniszter, és dolgozott a 2022-ben merénylet áldozatává lett Abe Sinzo volt kormányfő kabinetfőnökeként is. Ötödik alkalommal indult a pártelnökválasztáson, legutóbb 2020-ban próbált szerencsét. Kampányában elmondta, ez lesz az utolsó próbálkozása, ha most sem sikerül, nem indul többet az LDP vezetéséért – úgy tűnik az ötös szám most szerencsét hozott neki.

Ishiba Shigeru és Abe Shinzo 2018-ban
AFP / Martin Bureau

Az Isiba megválasztását az LDP új hajnalának nevező Kisida augusztusban jelentette be a távozását, miután az LDP támogatottsága korábban nem látott mélységbe süllyedt. Az Abe halála miatti nyomozásban ugyanis kiderült, hogy a párt politikusai több szállal kötődnek a néhai dél-koreai származású tiszteletes, Mun Szonmjong alapította Egyesítés Egyháza japán ágához. Az ország leghosszabb ideig hivatalban volt miniszterelnöke – aki ez előző évben egészségügyi okokra hivatkozva lemondott – elleni merénylet elkövetője azt akarta megbosszulni, hogy az anyját pénzügyileg tönkretette az ellentmondásos egyház, amely a napvilágra került adatok szerint az LDP több politikusát támogatta. Kisida erre is utalva most úgy vélte, “az LDP újjá fog születni, eredményeket ér el és megfelel majd az emberek elvárásainak”.

Isiba a jelenlegi gazdasági biztonságért felelős minisztert, a 63 éves Takaicsi Szanaét győzte le, aki bár az Abe által képviselt konzervatív politikát vitte volna tovább, Japán első női miniszterelnökeként változást jelentett volna a párt és az ország életében. A döntőbe jutását többen meglepetésnek tartották, mert a közvélemény-kutatások az egyik legesélyesebbnek rendre a 43 éves – és ezzel a japán politikában poétikusan ifjúnak számító – Koizumi Sindzsirót, a korábbi miniszterelnök Koizumi Dzsunicsiró fiát tartották, ám ő a pártelnök-választás első fordulóján nem jutott túl.

Az AP információi szerint Isiba hamarosan előrehozott parlamenti választást írhat ki, hogy ezzel erősítse meg a hatalmát, de egyelőre nem tudni, mikorra tervezi. A győzelme után arról beszélt, muszáj, hogy Japán megerősítse védelmét. Indokként a közelmúltban történt orosz és kínai légtérsértéseket hozta fel Észak-Korea egyre rendszeresebbé váló interkontinentális ballisztikus rakéta tesztjei mellett, az eszközök ugyanis elérték Japán különleges gazdasági övezetét, ahol aztán a tengerbe csapódtak. Isiba kiemelte, hogy sokkal kiegyensúlyozottabb kapcsolatra van szüksége Japánnak az Egyesült Államokkal, amit elsősorban abban lát, hogy a japán önvédelmi erők is létesítsenek támaszpontokat amerikai területen, ahogy azt is fontosnak tartja, hogy egy NATO-hoz hasonló szervezetet hozzanak létre Ázsiában.

Rahm Emanuel tokiói amerikai nagykövet üdvözölte Isiba terveit egy kiegyensúlyozottabb amerikai-japán kapcsolat létrehozására, a kínai külügyi szóvivő pedig azt mondta: reméli, Isiba megválasztásával Kína megítélése Japánban „korrekt és objektív” lesz. A két régiós nagyhatalom kapcsolatában ennek ellenére továbbra is feszültség lehet, hiszen Kína ragaszkodik az „egy Kína” elvhez, a kedden hivatalba lépő miniszterelnök pedig elismeri Tajvan szuverenitását. Továbbá az „ázsiai NATO” ötlete kiválthatja Kína haragját, a tervet egy magas rangú amerikai tisztségviselő máris „elhamarkodottnak” minősítette.

Még a kampányidőszak alatt több LDP-s politikust magára haragított Isiba azzal, hogy a férfiak és a nők közötti különbségek javítását célzó intézkedések bevezetéséről, valamint a melegházasság támogatásáról beszélt. Engedélyezné, hogy úgy módosítsák a császári családról szóló törvényt, hogy az lehetővé tegye az úgynevezett krizantémtrón nőági öröklését. Ez a japán belpolitikának egyik fontos kérdése, a miniszterelnökök többször tettek ígéretet arra, hogy felülvizsgálják a törvényt, amely végül nem történt meg. A kérdés azért fontos, mert Naruhito császárnak és Maszako császárnénak nincs fiú örököse, egyetlen gyermekük a 2001-ben született Aiko hercegnő. A jelenlegi törvények csak férfiágon teszik lehetővé a trónöröklést, ami egyet jelent azzal, hogy Naruhitót az öccse, Fumihito, majd annak fia, Hiszahito követné a trónon.

Isiba Sigeru szeptember 19-én az LDP-pártelnökjelöltekkel közös kampányrendezvényen
Masahiro Sugimoto / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

Isiba az LDP-n belül korábban „árulónak” számított, mert 1994-ben kilépett és csatlakozott egy azóta már megszűnt párthoz. Miután ott nem találta a helyét, visszatért az LDP-be, ahol azzal vívta ki párttársai ellenszenvét, hogy élesen bírálta javaslataikat és döntéseiket. Ellenezte, hogy Japán növelje az atomenergia-felhasználást, ami a 2011-es fukusimai atombaleset után érzékeny és vitatott téma az országban, és bírálta a párt javaslatát, amely lehetővé tenné, hogy a házaspárok eltérő vezetéknevet használjanak. Japánban ugyanis házasság után hagyományosan felveszi a nő a férj vezetéknevét és bekerül a férj családi nyilvántartásába is. Isiba a fogyasztás, és vele a gazdaság élénkítésére béremelést szorgalmaz, és azt tervezi, egyes termékek esetében eltörli a tízszázalékos áfát, hogy ezzel segítsen az alacsony jövedelmű családoknak.

Elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az LDP-n belüli zűrzavarral visszatérhet a 2000-es évek elejéhez hasonló korszak, amit politikai bizonytalanság jellemzett, mert gyakran váltották egymást a japán miniszterelnökök. Ezekkel a gyakori váltásokkal pedig egyik miniszterelnöknek sem volt lehetősége a hosszútávú tervek kidolgozására, ahogy a többi döntéshozóval sem tudtak igazán szövetséget kialakítani. Ahhoz, hogy Isiba megszilárdítsa hatalmát a párton belül, olyan kabinetet kell összeállítania, amelynek tagjait nem csak azok közül választja ki, akik támogatták a pártelnök-választási kampányban. Ellenkező esetben keresztbe tehetnek terveinek azok a politikusok, akik Takaicsit támogatták vagy nem értenek egyet Isiba politikájával.

(Kiemelt képünkön Isiba Sigeru, miután megválasztották az LDP új pártelnökévé 2024. szeptember 27-én.)

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.