Világ hvg.hu 2024. szeptember. 20. 15:16

Reuters: A Hezbollah még órákkal a robbantások előtt is osztogatta tagjainak a csipogókat

Az eszközöket állítólag megvizsgálták, ezért nem is gyanították, hogy robbanószer lehet bennük.

A Hezbollah még órákkal a robbantások előtt is osztogatta tagjainak a Gold Apollo márkájú csipogókat – írja a Reuters

A hírügynökség egyik forrása arról számolt be, hogy az Irán által támogatott milícia egyik tagja hétfőn kapta meg az új csipogóját, amely másnap felrobbant, még a dobozában. Egy másik forrás pedig arról beszélt, hogy egy olyan csipogó robbant fel az egyik vezető beosztású Hezbollah-tag beosztottjánál, amelyet néhány nappal korábban kapott. 

A beszámolók szerint tehát a Hezbollah biztos volt abban, hogy a készülékek biztonságosak. Mindez azért érdekes, mert a Reuters szerint a libanoni terrorszervezet 2022 óta alaposan átvizsgálja a csipogókat, miután azok megérkeznek Libanonba.

Az egyik forrás a hírügynökségnek azt mondta, hogy a csipogókba rejtett robbanóanyagot nagyon nehéz volt „bármilyen eszközzel vagy szkennerrel” kimutatni. A forrás nem részletezte, hogy a Hezbollah milyen típusú szkennereken futtatta át a csipogókat, ahogyan nem nevezte meg azt a repülőteret sem, ahol a vizsgálatokat végezték. 

A Hezbollah által kiosztott csipogók kedden, a milícia által használt adóvevők pedig szerdán robbantak fel. A két támadásban 37 ember halt meg, köztük legalább két gyermek, és több mint 3000 ember megsebesült. A támadást Izrael hivatalosan nem kommentálta, de a Hezbollah és Libanon Izraelt vádolja a robbantássorozattal.

A csipogók a tajvani Gold Apollo márka termékei voltak, a cég azt állította, hogy az eszközöket egy budapesti cég, a BAC gyártotta és értékesítette a régióban egy licencszerződés alapján. A magyar vállalat vezetője azonban arról beszélt, hogy csupán közvetítő szerepet töltött be a szerkezetek értékesítésében. A kormány az eset kapcsán lapunkat arról tájékoztatta, hogy az érintett cég „a magyar kormánytól semmilyen megbízást nem kapott semmire, és a kormánytól nem kért engedélyt semmire“.  

Szerdán Telex azt írta, a csipogókat valójában egy bulgáriai cég, a Norta Global hozta be Tajvanból, és ők is adták tovább a szerkezeteket, amelyek később a libanoni szélsőséges szervezethez kerültek. Erre reagálva a bolgár nemzetbiztonsági hivatal csütörtökön közölte, hogy bár a norvég tulajdonú Norta Global Szófiában van bejegyezve, a csipogók nem jártak Bulgáriában, a vállalat viszont 1,6 millió eurót átutalt Magyarországra. A tajvani Gold Apollo vezérigazgatója csütörtökön azt nyilatkozta, a felrobbantott csipogók gyártását Ausztriában irányította egy Tom nevű férfi

Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. február. 14. 18:36

Trump és kinevezettjei most egyértelművé tették Ukrajnáról, amit eddig nem lehetett kimondani

Bár igaz, hogy Donald Trump és az amerikai elnök magas rangú kinevezettjei elébe mennek az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos orosz követeléseknek, Ukrajnában úgy vélik, az egyre valószínűbbnek tűnő tűzszüneti tárgyalásokon nem csak Moszkva érdekeit veszik figyelembe. Többek szerint egyébként nincs is végleges amerikai béketerv, inkább arról van szó, hogy a mindkét felet zsaroló washingtoni kormányzat a fejleményekhez igazítja következő lépését.