A vallási szélsőségekkel szemben, a klímaváltozás elleni harc erősítése mellett állt ki a két vallási vezető.
Délkelet-ázsiai és óceániai országokat érintő körútra indult Ferenc pápa, amelynek első állomásán, Jakartában arról beszélt, ami már 2013-as megválasztásakor is fontos célja volt: hidakat építeni a vallások között.
Szerdán Indonézia politikai vezetőit ellenállásra szólította fel a vallási szélsőségekkel szemben. Azt mondta, a katolikus egyház igyekszik előmozdítani a párbeszédet, mert „ezen a módon fel lehet számolni az előítéleteket, és javulhat a kölcsönös tisztelet és bizalom légköre”. Szerinte ez „elengedhetetlen ahhoz, hogy megküzdhessünk a közös kihívásokkal, köztük a szélsőségekkel és az intoleranciával, amelyek megtévesztés és erőszak révén a vallás torzításával próbálják ráerőltetni nézeteiket az emberekre”.
Csütörtökön azután közös nyilatkozatot írt alá Naszaruddin Umar nagyimámmal. Ebben a vallások közötti barátság kialakítása mellett és a vallási erőszak ellen foglalnak állást, valamint kijelentik, hogy a bolygó megóvása érdekében összefogással kell tenni.
A vallási vezetők szerint a dehumanizálódás globális jelenség, amelyet erőszak és konfliktusok kísérnek, és amelyek gyakran riasztóan sok áldozatot követelnek. Ebben gyakran a vallásoknak is szerepük van, ami sokaknak, főleg a nőknek, a gyerekeknek és az időseknek okoz sok szenvedést, miközben a vallásoknak éppen hogy az emberi élet méltóságát kellene védeniük.
A klímaváltozásról azt írták, hogy a „a teremtés emberi kihasználása” különféle pusztító hatásokkal jár, köztük természeti katasztrófákkal, globális felmelegedéssel és kiszámíthatatlan időjárási mintázatokkal, amelyek akadályozzák a népek harmonikus együttélését.
Indonézia a világ negyedik legnépesebb országa, 275 millió lakosa közül több mint 240 millióan muszlimok. Az ott élőknek mindössze 3 százaléka katolikus. A fővárosában áll a világ legnagyobb mecsete, ebben tett nyilatkozatot a két egyházfő. A mecsetet a vele szemben álló katolikus katedrálissal alagút köti össze, amely a barátság alagútjának is neveznek. Az oda is ellátogató Ferenc arról beszélt, hogy az építmény ékes jele annak, hogy a különböző hitű emberek közös gyökereken osztoznak.
Indonéziábanaz elmúlt években számos, szélsőségesek által elkövetett erőszakos incidens történt. 2021-ben és 2022-ben öngyilkos merényleteket követtek el az Iszlám Állam terrorszervezethez köthető fegyveresek.
A pápa szeptember 13-ig tartó körútján Indonézia után Pápua-Új-Guineába, Kelet-Timorra és Szingapúrba is ellátogat.