A balesetben elhunyt francia kutató családja több mint 50 millió dolláros pert indított, azt állítva, hogy a hajó legénysége „rémületet és lelki gyötrelmet” élt át a katasztrófa előtt. A tengeralattjáró üzemeltetőjét súlyos gondatlansággal vádolják, írja a CNN.
2023 júniusában öt ember vesztette életét, amikor a Titan tengeralattjáró összeroppant a Titanic roncsaihoz vezető úton az Atlanti-óceán északi részén. Senki sem élte túl az OceanGate nevű washingtoni cég kísérleti tengeralattjárójának útját, aminek a fedélzeten tartózkodott Paul-Henri Nargeolet is, akit csak „Mr. Titanic” néven is ismertek, hiszen 37 merülésen vett részt a Titanic roncsaihoz, többön, mint bármely más búvár a világon.
Nargeoletot a Titanic egyik legnagyobb szakértőjének tartották, valamint a hajó kutatásával foglalkozó RMS Titanic Inc. vízalatti kutatásokért felelős igazgatója volt. Már 1987-ben, röviddel a roncs felfedezése után részt vett egy expedícióban, hogy meglátogassa a Titanic roncsait, és számos ottani ereklye mentését felügyelte. Az örökösök ügyvédei szerint tapasztalt mélytengeri kutató volt, aki nem vett volna részt a Titan expedícióban, ha a cég átláthatóbb lett volna.
A perirat szerint a Titan a merülés megkezdése után körülbelül 90 perccel „súlyokat dobott le”, ami arra utal, hogy a csapat megszakította vagy megpróbálta megszakítani a merülést. „Bár a meghibásodás pontos oka soha nem derülhet ki, a szakértők egyetértenek abban, hogy a Titan legénysége pontosan felismerte, mi történik,” áll a periratban.
Az egyszerű logika is azt diktálja, hogy a legénység teljesen tisztában volt vele, hogy meg fognak halni. A legénység valószínűleg hallotta, ahogy a szénszálas anyag ropogó hangja egyre erősebbé válik, ahogy a víz súlya összenyomta a Titan testét. A legénység elveszítette a kommunikációt, és talán az áramellátást is. A szakértők véleménye szerint folytatták a süllyedést, teljes tudatában a hajó visszafordíthatatlan meghibásodásának, rémületet és lelki gyötrelmet átélve, mielőtt a Titan végül összeroppant.”
Az OceanGate szóvivője nem kívánt nyilatkozni a perről, amelyet kedden nyújtottak be Washington állam King megyéjében. A vádlottaknak a következő hetekben kell válaszolniuk a panaszra. A per egyik célja az, hogy „a család válaszokat kapjon arról, hogy pontosan kik voltak a felelősök, és hogyan engedhették meg az érintettek, hogy ez a katasztrófa megtörténjen.”
Azzal kapcsolatban is aggodalmak merültek fel, hogy a Titan szokatlan tervezése is végzetes lehetett, valamint hogy a tervezője nem volt hajlandó alávetni a járművet a szektorban szokásos független ellenőrzéseknek.
Amikor a Titan felrobbant, az OceanGate vezérigazgatója a társalapító Stockton Rush volt. A perirat Rush-t „a mélytengeri búváripar különc és önjelölt újítójának” írja le, és nevét a vádlottak között említi. Az irat a katasztrófát az OceanGate, Rush és mások „folyamatos gondatlanságának, felelőtlenségének és hanyagságának” tulajdonítja.
Nyitóképünkön a Titan mélytengeri búvárhajó roncsát emelik partra a Horizon Arctic hajó fedélzetéről a kanadai parti őrség mólójánál, a St. John kikötőben 2023. június 28-án.