Vazed Haszina 15 éven át állt Banglades élén, az egyre autokratikusabbá váló hatalmát végül a korábban sokat bírált kvótarendszer visszaállítása miatt kirobbant tüntetések döntötték meg.
Lemondott hétfőn Vazed Haszina bangladesi miniszterelnök, és katonai helikopterrel Indiába távozott, miközben a tüntetők Dakkában behatoltak a hivatalába – jelentették különböző helyi médiumok.
Haszina hatalmát egy eredetileg diáktüntetésnek induló, majd országos elégedetlenségi hullámmá terebélyesedő mozgalom döntötte meg. A 76 éves kormányfő uralmának az vetett véget, hogy Haszina újra bevezette azt a 2018-ban eltörölt kvótarendszert, amelyik az állami állások 30 százalékát az 1971-es bangladesi függetlenségi háború veteránjainak családtagjai számára biztosította.
A gyakorlatban ez a rendszer úgy működött, hogy a kormányzathoz rokoni szálakkal kapcsolódókat, illetve a rendszer híveit részesítette előnyben a többiekkel szemben, amit a csak fiatal munkanélküliből 32 millióval rendelkező ország népessége nem vett túl jó néven.
A kvótarendszer visszaállítását követően tüntetések kezdődtek, ezek azonban mindaddig békés keretek között maradtak, amíg a kormánypárti ellentüntetők, illetve a kormányhoz hű rendvédelmi alakulatok be nem avatkoztak.
A legfrissebb hírek szerint a tüntetések halálos áldozatainak száma a több százat is elérte, ám már ez is kevés volt ahhoz, hogy Haszina megőrizhesse a hatalmát. Mindezt jól bizonyítja, hogy a rendőrség és a tüntetők legutóbbi összecsapásai folyamán már a lövöldözés sem egyoldalú volt, azaz a tüntetők is lőfegyverekkel feleltek a rendőrök sortüzeire.
Dakkában a javarészt egyetemistákból álló megmozdulás résztvevői járműveket és a kormánypárt több irodáját felgyújtották, elfoglaltak egy kórházat, és lezárták a főbb autóutakat. Emellett polgári engedetlenségi akciót hirdettek, és felszólították a lakosságot, hogy ne fizesse be az adókat és közüzemi díjakat, továbbá a munkát is tagadják meg.
Haszina vasárnap még bűnözőknek nevezte és „szabotázzsal” vádolta az ellene tüntetőket, mostanra azonban sietős távozásra kényszerült.