Voltak városok, ahol fosztogattak és rendőrőrsöket is felgyújtottak a demonstrálók, a kormány rendkívüli megbeszélést hívott össze.
Erőszakos tüntetéshullám söpört végig az Egyesült Királyságon a hétvégén, válaszul a hétfői southporti késelésre, melynek 6 és 9 év közötti kislányok voltak az áldozatai. A 17 éves gyanúsítottat, Axel Rudakubanát gyilkossággal és gyilkossági kísérlettel vádolták meg és őrizetbe vették.
A tüntetések többsége a Guardian szerint azután tört ki, hogy a közösségi médiában téves információk kezdtek el terjedni a gyanúsított hátteréről és vallásáról. A zavargásokat szélsőjobboldali csoportok robbantották ki több angol és északír városban is, így Belfastban, Manchesterben, Leedsben, Liverpoolban és Nottinghamben.
Pénteken az északkelet-angliai Sunderlandben több száz ember tombolt, rendőrökre támadtak, és legalább egy autót felgyújtottak. A rendőrség szerint a brit rendfenntartó erők “súlyos erőszak” áldozatai lettek az összecsapásokban. A városban felgyújtottak egy rendőrőrsöt is, és több üzletet is kifosztottak. A hatóságok 10 embert vettek őrizetbe.
A történtek után a rendőrség egy esetlegesen feszült hétvégére készült. Londonban a fővárosi rendőrség bejelentette: “megnövelte” erőinek létszámát, hogy megnyugtassa a lakosságot, miközben a fővárosban egy palesztinbarát felvonulást, valamint egy bevándorlásellenes tüntetést is terveznek.
Manchester belvárosában engedélyezték a tömegoszlatást, hogy segítsék a rendőrséget a tüntetések kezelésében, a kormány pedig virtuális ülésen tárgyalja a közrend ügyét.
“A rendőrökre támadó és az utcáinkon rendbontást szító bűnözők meg fogják fizetni az árat az erőszakért és a verekedésért” – nyilatkozta a belügyminiszter, Yvette Cooper.
Northumbria rendőrségét felügyelő, Susan Dungworth sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy az az erőszakos cselekményekben részt vevők programját a gyűlölet vezérli.
„Erőszak, fosztogatás és vandalizmus: mindez nem tüntetés, hanem bűncselekmény” – mondta Dungworth, aki szerint a zavargásokban résztvevők a gyermek áldozatokat beteg módon arra használták, hogy a szélsőségeket támogassák.
A kedélyeket muszlim, zsidó, hindu és keresztény vallási vezetők is próbálták lehűteni, és mindenkit nyugalomra intettek. Az ország több városában ellentüntetést is tartottak, kiállásul a rasszizmus ellen, de néhány helyen ez további erőszakhoz vezetett.
A bevándorlás-és muszlimellenes tüntetőket, valamint a rasszizmus ellen demonstrálókat volt, ahol rendőröknek kellett szétválasztani egymástól. Néhány helyen a résztvevők így is üvegekkel dobálták egymást, Hull városában pedig a tüntetők betörték egy szálloda ablakát, ahol menedékkérőket szállásoltak el.
Belfastban, Észak-Írország fővárosában pedig egy mecset előtt demonstráló csoport a média képviselőit kezdte el dobálni.