Bár a vírust még nem azonosították emberben, minden jel arra mutat, hogy jelen van a humanitárius katasztrófa sújtotta Gázában.
Gyermekbénulás-járványt hirdetett a gázai egészségügyi minisztérium hétfőn a palesztin enklávéban, miután a vírusból származó mintákat találtak a szennyvízben. Bár emberi megbetegedést egyelőre nem regisztráltak, kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is ezt támasztotta alá, közlésük szerint minden valószínűség szerint megfertőződhettek már emberek, de az esetek felderítése nehéz lehet, mivel a potenciálisan halálos betegség legtöbb esete tünetmentes – számolt be a Reuters.
“Az, hogy oltásból származó gyermekbénulás vírus van a szennyvízben, nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy valahol az emberekben is ott van” – mondta a szervezet szóvivője és hozzátette, fennáll a kockázata annak, hogy továbbterjed, ez pedig visszaesést jelentene a globális erőfeszítésekben.
A gyermekbénulásos esetek 1988 óta világszerte 99 százalékkal csökkentek a tömeges oltási kampányoknak köszönhetően, és továbbra is folynak az erőfeszítések a betegség teljes felszámolására. A gyermekbénulás egy rendkívül fertőző vírus, amely behatolhat az idegrendszerbe, és kisgyermekeknél bénulást és halált okozhat.
A WHO több mint egymillió adag oltóanyagot küldött a gázai gyermekek megfertőződésének megelőzésére, a Gázában hadműveletet folytató izraeli hadsereg pedig a múlt héten közölte, hogy gyermekbénulás elleni védőoltásokat ad az ottani katonáknak.
James Elder, az ENSZ gyermekvédelmi szervezetének szóvivője szerint a több mint kilenc hónapja tartó konfliktus következtében a gyermekbénulás elleni védőoltások aránya 99-ről 89 százalékra csökkent, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az oltóanyag eljut-e a rászorulókhoz, mivel a humanitárius szervezetek csak korlátozottan jutnak be Gázába.
“A tömeges kitelepítés, az egészségügyi infrastruktúra megtizedelése, a bizonytalan működési környezet sokkal, de sokkal nehezebbé teszi az oltások elvégzését, és ezáltal egyre több gyermeket tesz veszélyeztetetté” – tette hozzá.
Izrael, amely ellenőrzi a Gázába érkező árukat és felelős a Gázán belüli segélykonvojok biztonsági engedélyének megadásáért, az ENSZ tehetetlenségét okolja a segélyek késedelméért.
A gázai egészségügyi minisztérium szerint több mint 39 ezer ember halt meg Izrael katonai offenzívájában, humanitárius munkások szerint azonban a tényleges halálos áldozatok száma, beleértve a betegségekben elhunytakat is, valószínűleg sokkal magasabb, mivel a konfliktus miatt kitelepített emberek körében magas a hepatitis A, a vérhas és más betegségek előfordulása.