Az orosz törvényhozás alsóháza büntetné minden olyan digitális eszköz használatát a harctéren, amelyek információt küldenek arról, hogy a felhasználó éppen hol tartózkodik.
Az orosz törvényhozás alsóháza olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely fegyelemsértésnek minősítené és 10 napos elzárással büntetné azt, ha az orosz katonák használják a telefonjukat a harctéren – írja a CNN a TASZSZ orosz hírügynökségre hivatkozva.
Ha a fegyelemsértést a katona továbbra is elköveti, akkor akár 15 napos elzárással büntethetik. Az orosz Állami Duma védelmi bizottsága által benyújtott törvénytervezet szerint nem csak a telefonjukat nem használhatnák a frontvonalon, hanem az összes olyan „hétköznapi” eszközt sem, amelyek alkalmasak videó- és hangrögzítésre, vagy a felhasználó aktuális földrajzi helyének megosztására. Az orosz katonáknak már korábban megtiltották, hogy olyan információt osszanak meg nyilvánosan, amellyel felfedhetik a személyazonosságukat vagy a tartózkodási helyüket. Az orosz Védelmi Minisztérium szerint az újévi ukrán támadásban Makijivkánál azért halt meg csaknem 100 orosz katona, mert használták a mobiltelefonjukat, amelyek cellainformációt bemérte az ukrán hadsereg.
Mind az ukrán és az orosz fél is mérte már be a katonák digitális eszközeit, és hajtott végre precíziós támadást ezeknek az adatoknak köszönhetően. Először az ukrán csapatok használták ki ezt a rést, amikor az egykori Wagner zsoldoscég katonáit a telefonjukat bemérve támadták meg Popásznánál:
Az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland és az Egyesült Királyság titkosszolgálatai tavaly figyelmeztették az ukrán hadsereget, hogy orosz katonai hackerek az ukrán katonák telefonjait próbálják bemérni, hogy így tudják meg a csapatok földrajzi helyzetét. Az ukrán titkosszolgálat (SZBU) szintén arról tájékoztatta a hadsereget, hogy az orosz katonai hackerek megpróbálták feltörni azokat a tableteket, amelyeket arra használnak, hogy a harctéri műveleteket megtervezzék. Ehhez egy külön kódot írtak, aminek célja az volt, hogy akkor lopja el az adatokat, amikor azokat feltöltötték Elon Musk műholdas rendszerére, a Starlinkre.
A törvényjavaslatot több orosz katonai blogger is bírálta, mondván az alsóház képviselői nincsenek tisztában a modern hadviselés eszközeivel. Többen kiemelték, hogy ma már minden katonának szüksége van valamilyen digitális eszközre a harctéren, és nem a használatuk megtiltása a megoldás, hanem hogy olyan digitális eszközöket használjanak a fronton, amelyeket nem tudnak bemérni.
Az orosz törvényalkotási folyamat alapján a törvénytervezetet először az alsóháznak, a Dumának kell elfogadnia, majd onnan továbbküldik a felsőházba, a Föderációs Tanácsba. A Tanács nem módosíthat a Duma által elfogadott törvényjavaslatokon, de elfogadhatja vagy elutasíthatja azokat. Törvényi erőre pedig csak azután emelkednek, hogy az elnök, Vlagyimir Putyin aláírta a javaslatot.
(Kiemelt képünk illusztráció.)