Világ hvg.hu 2024. július. 21. 19:50

Halálos áldozatokat is követeltek Bangladesben a zavargások, a bíróság felfüggesztette az állami állásokra vonatkozó kvótákat

Az egyik diákszervezet ugyan örül a döntésnek, de nem hagynának fel a tüntetéssel.

Bangladesben június eleje óta tartanak a tüntetések a kormányzati állások 30 százalékát a háborús veteránok rokonai számára fenntartó kvóta megszüntetését követelve. A tüntetések erőszakos összecsapásokba torkolltak a tüntető diákok, valamint a rendőrök és ellentüntetők között, amelyekben kedd óta legkevesebb 115-en meghaltak, több százan pedig megsebesültek.

A zavargások miatt szerdán bezártak az egyetemek és főiskolák, majd csütörtökön Bangladesben felfüggesztették az internet- és SMS-szolgáltatást, a bangladesi kormány pedig pénteken katonai egységeket irányított Dakkába és a nagyobb városokba a polgári hatóságok megsegítésére, illetve vasárnap meghosszabbította a két napja elrendelt kijárási tilalmat.

A több mint 170 milliós országban közel 32 millió fiatal munkanélküli vagy nem rendelkezik szakképzettséggel, és a tiltakozók szerint a kvótarendszer az országot 2009 óta vezető, 76 éves Vazed Haszina miniszterelnököt támogató csoportok rokonainak kedvez.

Haszina kormánya 2018-ban ugyan eltörölte a kvótarendszert, de egy bíróság a múlt hónapban visszaállította. A bangladesi legfelsőbb bíróság a kormány fellebbezését követően felfüggesztette a döntést, és az ügyben augusztus 7-re tervezett meghallgatást előre hozva, most vasárnap tárgyalta az ügyet.

Most hozott döntésével a grémium hatályon kívül helyezte a korábbi bírósági határozatot és eltörölte kormányzati állásokra vonatkozó, a tüntetéseket kiváltó kvóták nagy részét. Ennek értelmében a kormányzati pozíciók 93 százalékát a jelöltek ezentúl pusztán érdemeik, nem pedig a kormányzathoz fűződő rokoni kapcsolataik alapján tölthetik be.
    
A 24.hu szerint Anisul Huq igazságügyi miniszter üdvözölte az ítéletet, az viszont nem világos, hogy a tüntetők hogyan reagálnak majd, mivel a Diákok a diszkrimináció ellen nevű szervezet szóvivője azt nyilatkozta, hogy ugyan üdvözlik a legfelsőbb bíróság döntését, de addig nem hagyják abba a tiltakozásainkat, amíg a kormány nem ad ki egy, a követeléseinket figyelembe vevő határozatot.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.