A republikánusok jelöltállító nagygyűlésének záróepizódjaként tartott beszédében az új elnökjelölt minden számára fontos témát érintett. Beszélt a merényletről, az ellene zajló, szerinte politikai indíttatású bírósági eljárásokról, a küszöbön álló harmadik világháborúról és egyszer még Joe Bident is megemlítette.
Donald Trump hivatalosan is elfogadta a republikánusok jelöltállító nagygyűlésének felkérését, hogy ő legyen a párt elnökjelöltje az őszi választáson. Ahogyan korábban is beszámoltunk róla, a gyűlés hagyományosan a jelöltállító folyamat befejező aktusa, amolyan királykoronázás és Donald Trump mindent megtett annak érdekében, hogy ez annak is tűnjön.
„Isten az én oldalamon volt” – jelentette ki, amikor felidézte az ellene elkövetett merénylet pillanatait a hallgatóságának. Ez volt a fülén most is kötést viselő Trump első nyilvános beszéde a Pennsylvaniában történtek óta.
Az elnökjelölt szerint a tömeg a lövöldözést követően azért nem esett pánikba is kezdett menekülni, mert nem akarták elhagyni őt, majd megismételte, amit már korábban is mondott, hogy halottnak kellene lennie. Ezután pedig egyperces néma csöndet kért a lövöldözésben életét vesztett önkéntes tűzoltó, Corey Comperatore emlékének. Az emelvényen ott volt Trump mellett Comperatore egyenruhája, az elnökjelölt pedig odajárult és megcsókolta a sisakját.
„Micsoda remek ember volt” – mondta Trump a tűzoltóról, aki a saját testével védte meg a családját, amikor Thomas Matthew Crooks tüzet nyitott Trumpra. Ezután Trump azt is bejelentette, hogy már 6,3 millió dollárt gyűjtöttek össze az áldozatok családjai számára (a merénylet egyetlen halálos áldozata Comperatore volt, ám ketten súlyosan megsebesültek).
Ezt követően Trump kampányüzemmódba kapcsolt és előbb arról beszélt, hogy a demokraták boszorkányüldözést folytatnak ellene. Ezt alátámasztandó felidézte, hogy a héten egy floridai bíró megszüntette az eljárást a nála lefoglalt titkosított anyagok ügyében. „Annak az ügyésznek a hamis dokumentumokra épített vádjai ellenem teljességgel alkotmányellenesek voltak és az egész ügyet ejtette a bíróság”.
„Ha a demokraták egyesíteni szeretnék az országot, akkor haladéktalanul fejezzék be az ellenem folytatott, nyolc éve zajló boszorkányüldözést és hagyják, hogy egy a népünkhöz méltó választást tartsunk. Amúgy is meg fogjuk nyerni” – jelentette ki.
Ugyan a legtöbben arra számítottak, hogy Trump nem fogja megnevezni Joe Bident a beszédében, ám csalódniuk kellett. „Ha vesszük a tíz legrosszabb elnököt az Egyesült Államok történetében és összeadjuk őket, még együtt sem lennének annyira károsak, mint Joe Biden” – mondta.
Trump beszédében a második ciklusára vonatkozó ígéreteit így lehet összefoglalni:
- Rezsicsökkentés: Trump bejelentette, hogy csökkenteni kell az energiaárakat, ami mérsékelni fogja a szállítási és a gyártási költségeket is, nem beszélve a háztartási cikkek áráról.
- Munkahelyteremtés: Trump újraélesztené az amerikai autóipart, ehhez az adó és vámpolitikában ígért változtatásokat és azt is belengette, hogy nem fogja engedni a gyártók Kínába, vagy Mexikóba való áttelepülését. „Akkor adhatják el Amerikában a termékeiket, ha ott is gyártják azokat – jelentette ki. „Ez a pofonegyszerű recept hatalmas mennyiségű munkahelyet teremt majd és újra mi leszünk az autóipar élén” – közölte.
- Adócsökkentések: Trump elmondta, hogy megszabadulna a borravalóra kivetett adótól, és általában véve csökkentené az adókat. Elnökként nagy adócsökkentést léptetett életbe: a vállalatoknak tartós adókedvezményeket adott, de a munkavállalók adócsökkentése jövő év után lejár. Azon kell majd dolgoznia, hogy saját korábbi adócsökkentéseit meghosszabbítsa, különben az amerikaiak ezt adóemelésként élnék meg. „Túl sokat fizetnek. Még tovább csökkentjük az adótokat” – mondta Trump, ami szerinte akkora növekedéssel fog járni, hogy visszafizethető lesz belőle az államadósság.
- Migráció: A 2016-os kampány köszönt vissza itt Trump szavaiban, aki ismét megígérte, hogy az első napon le fogja zárni a határt és befejezi a fal építését az Egyesült Államok déli határán. Ezután pedig az ország történetének legnagyobb kitoloncolási hullámát ígérte be.
Trump bár csak érintőlegesen, de a külpolitikával is foglalkozott, szerinte a világ a harmadik világháború küszöbén áll és szerinte a Biden-kormányzat kudarcot vallott az ukrajnai és a közel-keleti konfliktus megoldásában. Ugyanakkor arról nem beszélt, hogy ő maga hogyan fogna ehhez hozzá.
„Csak néhány nappal ezelőtt az én utam veletek majdnem véget ért, ezt tudjuk. És mégis itt vagyunk ma este, mindannyian összegyűltünk, és a jövőről, valamint egy olyan dolog teljes megújulásáról beszélünk, amit nagyon szeretünk, ezt hívják Amerikának. A csodák világában élünk.” – jelentette ki, majd hozzátette:
„De ha a múlt szombati események valamit világossá tesznek, akkor az az, hogy minden egyes pillanat, amit a földön töltünk, Isten ajándéka. Minden napot ki kell használnunk az emberekért és az országért, amelyet szeretünk” – csavart lejjebb a harciasságból a beszéde végén.
„Ma este a támogatásotokat és a szavazatotokat kérem. Minden nap arra fogok törekedni, hogy tiszteletben tartsam a belém vetett bizalmat és soha, de soha nem foglak cserbenhagyni titeket” – zárta a beszédét Trump.
Minden idők leghosszabb elnökjelölti beszédét mondta el Donald Trump a maga közel másfél órájával és ezzel is csak a saját rekordját döntötte meg. Az első jelölést elfogadó beszéde 2016-ban 1 óra 15 perc volt, a második, 2020-ban 1 óra 10 percet tartott. Trumpon kívül mindössze két elnök lépte át az egy órás küszöböt korábban, mindketten újraválasztásért indultak, Bill Clinton 1996-ban és George W. Bush 2004-ben.