Az ukrán hadsereg abban bízik, hogy a mesterséges intelligenciával ellátott drónok ellenállóbbak lesznek az oroszok jelzavarásával szemben.
Olyan, a frontvonalban is bevethető drónokat kezdtek fejleszteni ukrán startupok, amelyeket a mesterséges intelligencia vezérel – írja a Reuters.
Az ukrán hadsereg abban bízik, hogy a mesterséges intelligenciával (MI) ellátott drónok képesek lesznek kikerülni az orosz csapatok jelzavarását, és így nagyobb számban, egymással összekötve, “rajként” lehet majd bevetni drónokat. Az egyik ukrán cég, a Swarmer olyan szoftvert fejleszt, amely segítségével hálózatba kapcsolja a pilóta nélküli eszközöket. Így a parancsokat azonnal megkapja a rajba tartozó összes drón, a katonának csak akkor kell belenyúlnia a rendszerbe, amikor az előre beállított csapásoknak zöld utat ad. A cég vezérigazgatója, Szerhij Kurijenko a Reuters-nek elmondta, azért döntöttek úgy, kifejlesztenek egy olyan szoftvert, ami összeköti egymással a drónokat, mert 10-20 eszközt egyszerre irányítani képtelenség egy katona számára, míg az MI akár több száz drónt is képes felügyelni.
Az ukrajnai háború kitörése után mintegy 200 hasonló startup alakult Ukrajnában: ezeket jellemzően technológiai háttérrel rendelkező civilek azért hozták ezeket létre, hogy a mesterséges intelligenciát alkalmazva olyan szoftvereket, drónokat és eszközöket fejlesszenek ki, amivel az ukrán hadsereg előnyre tehet szert az orosz csapatokkal szemben.
Ukrajna a drónok összekötése mellett a mesterséges intelligenciát alkalmazza akkor is, ha a drónokat felderítésre használják, vagy olyan rendszerek kialakításánál, amiket később a drónok célpontjainak azonosítását és célra tartását segítik.
(Kiemelt képünk illusztráció.)