Thomas Matthew Crooks egyelőre minden idők legrejtélyesebb merénylőinek egyike, egyelőre alig tudni valamit az életéről, arról meg még kevesebbet, hogy mi vitte rá arra, hogy rálőjön a republikánus gyűlésen beszélő Trumpra, ellenben arról már vannak információk, hogy merre járt a merényletet megelőző két napban.
Pénteken Thomas Matthew Crooks, aki másnap megpróbálja majd megölni Donald Trumpot egy a lakhelyéhez közeli lőtérre ment céllövészetet gyakorolni – derül ki a CNN cikkéből, amely a merénylő életének utolsó 48 óráját igyekszik feltérképezni.
Crooks másnap reggel elugrott egy barkácsboltba, ahol vett egy létrát, majd a fegyverbolt következett, ahol 50 db lőszert vásárolt. Ezután visszaült a Hyundai Sonata típusú autójába és majd egy órán át vezetett, hogy odaérjen a Pennsylvaniai Butlerbe, ahol már gyülekeztek a Trump beszédét meghallgatni kívánó helyi és környékbeli republikánusok.
A 20 éves férfi a gyűlés helyszínétől nem messze leparkolta az autóját, melynek csomagtartójában egy távirányítással működésbe hozható barkácsbomba lapult. Crooks ezután a nyomozók szerint a vadonatúj létráját használva mászott fel annak az épületnek a tetejére, ahonnan végül tüzet nyitott a volt elnökre.
A nyomozók azonban továbbra is képtelenek megfejteni, hogy mi vitte rá Crooksot a merényletre, ráadásul azóta sikerült feltörniük a férfi telefonját és bejutottak a számítógépébe is, ám ott sem találtak semmit. Még a keresési előzmények sem tartalmaztak semmi különöset azon túl, hogy a férfit érdekelte a kódolás és szeretett videójátékokkal játszani, ami mindössze azt bizonyította, hogy Crooks egy átlagos kocka volt.
A házkutatás, valamint a barátok és a családtagok kihallgatása sem járt eredménnyel, így a merénylő indítékaival kapcsolatban továbbra is csak a sötétben tapogatóznak, sőt, még azt sem tudják, hogy voltak-e Crooksnak bűntársai.
Crooks támadása járhatott volna sokkal több áldozattal is, ezt a csomagtartóban elhelyezett barkácsbomba is igazolja, amivel a nyomozók szerint Crooks elterelőakciót akart végrehajtani. Erre vagy azért lett volna szüksége, hogy megkönnyítse a merénylet utáni menekülését, vagy pedig azért, hogy elvonja a helyszínt biztosító titkosszolgálati munkatársak figyelmét.
Az is rejtély egyelőre a nyomozók számára, hogy miként volt képes Crooks megépíteni egy barkácsbombát, mivel a tudomásuk szerint a férfi nem volt birtokában az ehhez szükséges képzettségnek és a keresési előzményeiből sem derült ki, hogy érdekelte volna a bombakészítés.
Azt már korábban mi is megírtuk, hogy a merénylethez használt AR-típusú gépkarabélyt legálisan vásárolta Crooks apja, aki ezen felül még vagy 20 másik, szintén törvényesen megvásárolt lőfegyverrel rendelkezett.
Az ifjabb és az idősebb Crooks is tagja volt a Clairton Sportsmen’s Club nevű lőegyletnek és amolyan apa-fia programként jártak ki az otthonuktól mintegy 25 percnyi autóútra található lőtérre lövöldözni.
A lőtéren volt egy 200 yardos (egy yard = 0,9144 méter) pálya is, ami nagyobb távot jelent, mint ahonnan Crooks végül rálőtt Trumpra.
A merénylő szülei elmondták, hogy Crooksnak nem nagyon voltak barátai és egyik politikai oldalhoz sem kötődött különösképpen. Ugyanakkor azt is megvallották a nyomozóknak, hogy az utóbbi időben már nem igazán tudtak sokat a fiuk életéről.
A Trump elleni merényletről készült összefoglalónkat alább olvashatják: