Világ hvg.hu 2024. július. 05. 12:26

Brit választások: Rishi Sunak távozik a Konzervatív Párt éléről is

A brit miniszterelnök a Downing Street-i hivatala előtt is elnézést kért a választási vereségért.

Rishi Sunak brit miniszterelnök pénteken bejelentette, hogy távozik a kormányfői tisztségből, és lemond a Konzervatív Párt vezetői posztjáról is, miután az előző nap tartott nagy-britanniai parlamenti választásokat az eddigi legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt nyerte meg.

A csaknem végleges péntek déli adatok szerint a Konzervatív Párt, amely 2010 óta volt kormányon, 250 parlamenti mandátumot veszített a csütörtöki választáson, és ezzel 121-re csökkent frakciójának létszáma a 650 tagú alsóházban. Ez a konzervatívok legrosszabb választási eredménye a párt eddigi történetében. A Munkáspárt ugyanakkor 412 képviselői helyet nyert, 211-gyel többet, mint a 2019-ben tartott előző parlamenti választáson.

Sunak a Downing Street-i kormányfői hivatal előtt tett nyilatkozatában elnézést kért a választási vereségért és kijelentette: a választók egyértelműen megüzenték, hogy Nagy-Britanniának új kormányra van szüksége.

Brit exit poll: Szétverte a Munkáspárt a torykat, Keir Starmer közel kétharmaddal lehet miniszterelnök

A várakozásoknak megfelelő eredmény rajzolódik ki a hagyományosan pontos exit pollokból: a Konzervatív Párt megsemmisült, Keir Starmer kényelmes, 170 képviselős többséggel kormányozhat.

A brit politikus már korra reggel is tartott egy rövid tájékoztatót. Miután bejelentették, hogy ő nyert korábbi körzetében, Rishi Sunak elmondta, hogy felhívta a Munkáspárt vezetőjét, Keir Starmert, hogy gratuláljon neki a győzelemhez.

A brit miniszterelnök hozzátette, vállalja a felelősséget pártja a katasztrofális eredményeiét, egyúttal bocsánatot kért a konzervatív jelöltektől, akik keményen dolgoztak. Megjegyezte, a jövőben sokkal több időt szeretne eltölteni Yorkshire-ban, vagyis képviselői posztjáról nem fog lemondani.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.