Rendkívül magas választási részvétel mellett zajlott a június elején kiírt voksolás.
A voksok 34 százalékát szerezhette meg a francia nemzetgyűlési választások első fordulójában Marine Le Pen szélsőjobboldali pártja, a Nemzeti Tömörülés – közölték a 20 órás urnazárást követően. Az Ipsos Talan első becslése alapján az előrehozott választás június 9-i kiírása után hirtelen összehozott szélsőbaloldali pártszövetség, az Új Népfront 28,1 százalékos eredményt ért el, míg Emmanuel Macron államfő pártja csupán 20,3 százalékot.
Az előrehozott választást Macron azt követően írta ki, hogy súlyos vereséget szenvedett az európai parlamenti választásokon Le Pennel szemben. Az államfő most “a demokraták és köztársaságiak széles összefogására” szólított fel a Nemzeti Tömörülés ellen az egy hét múlva rendezendő második fordulóban, ahová azok a jelöltek juthatnak be, akik legalább 12,5 százalékos eredményt értek el körzetükben.
Marine Le Pennek mindenesetre erre nem lesz szüksége: a politikus bejelentette, hogy már az első fordulóban megszerezte a szükséges többséget. Az Ipsos becslése alapján 65-85 ilyen képviselő lehet, 285-315 nemzetgyűlési mandátum dőlhet el a második fordulóban. Jean-Luc Mélenchon, az Új Népfront vezetője bejelentette: visszahívják a harmadik helyre befutott jelöltjeiket, és a választókat arra szólította fel, ne támogassák a Nemzeti Tömörülést.
Az Ipsos mindezek alapján úgy számol, Le Penék 230-280 helyet szerezhetnek meg az 577 fős nemzetgyűlésben, az Új Népfront 125-165 hellyel számolhat, Macronék 70-100-at, a jobboldali Köztársaságiak 41-61 mandátumot szerezhetnek. Vagyis a Nemzeti Tömörülés és szövetségesei épp hogy nem szerzik meg az abszolút többséget.
A voksolás szokatlanul magas részvétel mellett zajlott: a becslések 65,5-69,7 százalék közé teszik a választók arányát, ilyen sokan utoljára a kilencvenes években jelentek meg egy nemzetgyűlési választáson.