Világ hvg.hu 2024. június. 14. 18:11

Származása miatt késelt meg egy 12 éves gyereket egy neonáci csoporthoz köthető férfi Finnországban

A feltételezett elkövető egy betiltott neonáci csoport tagja, korábban több erőszakos bűncselekményben érintett volt.

Megkéseltek egy 12 éves gyereket a finnországi Ouluban, a feltételezett elkövető egy betiltott neonáci csoport meghatározó tagja lehet a Yle finn közszolgálati csatorna szerint. A késelés mögött a 33 éves Sebastian Lämsä állhat, aki az Északi Ellenállási Mozgalom (PVL) betiltott radikális szervezetnek volt fontos tagja.

A késelés csütörtök este történt a város Valkea nevű bevásárlóközpontjában. Az áldozat finn nemzetiségű, de külföldi háttérrel rendelkezik a rendőrség beszámolója szerint, sérülései súlyosak, de nem életveszélyesek. Az elkövetőt a pláza előtt fogták el, a hatóságok szerint egy másik ügyben is gyilkossági kísérlettel gyanúsítják.

Az elkövetőhöz több erőszakos cselekmény köthető, 2012-ben paprikaspray-vel támadt egy baloldali politikusra, míg 2013-ban egy könyvtárban késelt meg egy embert, aki egy, a szélsőjobboldali csoportok terjedéséről szóló előadáson vett részt. Utóbbiért másfél év felfüggesztett börtönbüntetést kapott súlyos testi sértés és illegális politikai tevékenység miatt. A rendezvényre a PVL több tagja megpróbált betörni, később Lämsäről megállapították, hogy megkéselt egy embert, aki megpróbálta feltartóztatni a PVL tagjait. Egy másik, nyomozati szakaszban lévő ügyben egy olyan csomagot adtak fel Lämsä címére, amely robbanóanyagokat tartalmazhatott.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2025. február. 27. 19:58

„Ma olyan csekélységek miatt lesznek öngyilkosok, hogy az már valósággal megdöbbentő”

Egy tatai molnár atomnagyhatalommá akarta tenni 1925-ben a Trianon miatt gyászba borult országot, feldühödött matyók pedig máglyára vetették a cseh és osztrák giccset, ha lehet hinni az akkori lapok tudósításainak. Észak-Magyarországot károkat okozó, súlyos földrengés rázta meg, Nagyváradon pedig elképesztő hanyagság miatt robbant fel egy vonat. Száz éve arra is kereste a választ a sajtó, hogy spiritiszta volt-e Kossuth Lajos, és hírt adtak arról a holdfogyatkozásról, amiről még a csillagászok is megfeledkeztek.