Akkor is segíteni akarnak az ukránoknak, ha az oroszpárti kormányuk nem akarja.
Közösségi adakozással dobtak össze eddig közel hárommillió eurót szlovák civilek annak érdekében, hogy a pénzből Ukrajnának vásároljanak tüzérségi lőszereket – írja a Politico.
Az összeget mintegy 46 ezer adományozó fizette be. Eredetileg egymillió euró lett volna a cél, de a kezdeményezést vezető pozsonyi önkormányzati képviselő, Lucia Stasselova szerint a támogatók nagy számát látva mertek a kezdeti határnál nagyobbat is álmodni.
Az akciót azt követően indították meg, hogy a Robert Fico vezette szlovák kormány elzárkózott Petr Fiala cseh miniszterelnök kezdeményezésétől. A cseh kormányfő ugyanis azt találta ki, hogy az Európai Unió fórumait megkerülve (ahol akár egy magyar vétóba is beleszaladhatott volna) egy olyan támogató hálózatot hoz létre, amelynek keretében a szövetséges országok lőszereket vásárolhatnak az ukránok számára.
A projekt 800 ezer tüzérségi lövedék beszerzését tűzte ki maga elé célul, ebből 300 ezret Fiala közlése szerint már március elején Ukrajnába küldtek.
A többek között oroszpárti üzenetekkel választást nyert Robert Ficónak esze ágában nem volt csatlakozni, sőt még azzal is megvádolta a szomszédját, hogy érdeke fűződik a háború támogatásához.
„Akkor is segítünk az ukránoknak, ha az oroszpárti kormányunk nem akarja” – áll az adománygyűjtők honlapján és az eddig befolyt összeg hozzávetőlegesen 800 darab lőszer megvásárlására elég, ami szép gesztus az ukránok felé, ám nagyságrendekkel alatta marad annak a mennyiségnek, amire Kijevnek égetően szüksége volna.
A háború ugyanis – nem utolsó sorban a tüzérségalapú szovjet doktrína következtében, – hatalmas mennyiségű töltetet emészt fel, az ukrán tüzérség a tavaly nyári ellentámadás idején naponta 4-7000 lövedéket lőtt ki az ellenségre, míg az oroszok napi húszezerrel válaszoltak.
Egyébként a közösségi adakozás sebességében és az összegyűlt pénz mennyiségében a szlovák civilek nem egy, a cseh kezdeményezést támogató kormányra rávertek. Szlovénia például egymillió eurót fizetett be a csehek által nyitott alapba, míg Lettország hétmilliót, a svédek pedig harmincmilliót.
„Addig tervezünk gyűjteni, amíg az emberek hajlandók pénzt áldozni” – mondta Stasselova. „Minden eurót arra használunk majd, hogy fegyvereket és lőszereket vásároljunk belőle Ukrajnának” – tette hozzá a politikus.