Világ MTI 2024. február. 28. 17:39

Húszi támadást vert vissza az uniós haditengerészeti misszió a Vörös-tengeren

Az akcióban egy német fregatt támadott két húszi célpontot.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

Első alkalommal verte vissza az Irán által támogatott húszi milícia támadását Jemenben a Hessen nevű német haditengerészeti fregatt, amelyet a hajózás védelmét szolgáló uniós haditengerészeti misszió részeként vezényeltek a Vörös-tengerre – közölte a dpa német hírügynökség.

„A küldetés a nemzetközi jog és a szabadságjogok védelméről, valamint a tengerek biztonságáról szól, de a kereskedelmi útvonalak és az egész régió stabilizálásáról is” – mondta Boris Pistorius német védelmi miniszter a múlt héten. „Nem túlzás azt mondani, hogy ez a haditengerészet eddigi legsúlyosabb, legveszélyesebb bevetése az elmúlt évtizedekben” – tette hozzá.

A támadások visszaverését célzó műveletekben több nyugati ország, köztük az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is részt vesz.

Az Irán által támogatott húszik a Vörös-tengeren közlekedő – szerintük Izrael felé tartó vagy Izraelt védő – kereskedelmi és hadihajókat támadják rendszeresen, mióta Izrael októberben hadműveletet indított a Gázai övezetet uraló Hamász ellen. A jemeni lázadók támadásai miatt több tengeri szállítmányozási vállalat is elkerüli ezt a fontos hajózási útvonalat. A húszik milíciája a múlt héten bejelentette, hogy hamarosan kiterjesztik a jemeni partoknál lévő kereskedelmi hajók elleni támadásokat.

Az európai uniós külügyminiszterek hétfőn hagyták jóvá az Aspides (Pajzs) hadműveletet, amely keretében európai hadihajókat és légi előrejelző rendszereket küldenek a Vörös-tengerre, az Ádeni-öbölbe és a környező vizekre egyaránt. Az Aspides hajók kizárólag abban az esetben indíthatnak támadást, amennyiben a felkelők előbb megtámadják őket, és felhatalmazást kapnak a tüzelésre.

(Nyitóképünkön a Hessen nevű fregatt látható. Fotó: AFP / Focke Strangmann)

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.