Világ hvg.hu 2024. január. 22. 16:16

Hivatalosan is halottá nyilvánították a húszik elleni akcióban eltűnt két amerikai kommandóst

A haditengerészet és a légierő egységei mintegy 54 ezer négyzetkilométernyi területet vizsgáltak át a szomáliai partok mentén, de nem találták nyomát a két katonának.

Még január 11-én történt, hogy az amerikai haditengerészet különleges alakulatának, a Navy Seals-nek a katonái megszálltak egy vitorláshajót a szomáliai partvidék mellett. A katonák olyan Iránban gyártott fegyvereket kerestek a hajó fedélzetén, melyeket a jemeni húszi lázadóknak szántak.

Az akció közben az egyik katonát a nagy hullámok a tengerbe sodorták a hajóról, egy társa pedig, a szabályzat rendelkezéseit követve utánaugrott, hogy kimentse, azonban mindketten eltűntek.

A katonákat hétfői bejelentésében nyilvánította halottá az Egyesült Államok Központi Parancsnokságát vezető Michael Erik Kurilla vezérezredes.

A haditengerészet és a légierő egységei mintegy 54 ezer négyzetkilométernyi területet vizsgáltak át a szomáliai partok mentén, de nem találták nyomát a két katonának.

Az akció a tragédia ellenére sikerrel zárult, ugyanis a vitorláson a parancsnokság bejelentése szerint több, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétához való robbanófejet, légvédelmi rendszerek alkatrészeit és hajóelhárító rakétákat foglaltak le.

Az izraeli-palesztin háború kirobbanását követően a Hamász oldalán harcba szálló jemeni húszik rakétacsapásokat kezdtek intézni azon hajók ellen, amikről azt feltételezték, hogy Izraelbe tartanak. Ennek következtében több kereskedelmi hajót is támadás ért, melynek messze ható következményei lettek, például még Magyarországon is le kellett állítani egy időre a Suzuki gyár termelését, mivel a Japánból megrendelt motorok nem érkeztek meg időben.

A húszik támadásainak hatására közös brit-amerikai hadművelet indult a lázadók bázisainak légicsapásokkal való semlegesítésére, valamint az Európai Unió is úgy határozott, hogy hadihajókat küld a térségbe, biztosítandó a kereskedelmi hajók szabad mozgását.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.