Lavrov szerint a Nyugat az ukrán válság „eszkalálódását segítette."
„Az Egyesült Államok és más nyugati országok a legcsekélyebb érdeklődést sem mutatták a háború befejezésére” – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki Moszkvában tartotta meg éves sajtótájékoztatóját. A Sky News tudósítása szerint Lavrov azt mondta, a nyugati fél nem volt arra nyitott, hogy meghallgassa Oroszország „aggodalmait”, valamint úgy látja, a Nyugat „az ukrán válság eszkalálódását segítette”, ami további „stratégiai kockázatokat és veszélyeket teremt”.
Szerinte Ukrajna hasonló sorsra juthat, mint Afganisztán – ahonnan az Egyesült Államok két évvel ezelőtt, 20 év háború után kivonult. „Bármelyik vakmerő katonai vállalkozásuk hozott-e bármilyen pozitív eredményt is?” – tette fel a kérdést, amit meg is válaszolt, fentebb említett gondolatait megismételve: Ukrajna hasonló sorsra fog jutni, mint Afganisztán, mert az „uraira hagyatkozik, nem is sejtve, hogy ezek az urak csak saját magukra gondolnak”.
Lavrov szerint a Nyugat „agresszív és illegitim” kampányt folytat Oroszország ellen, amelynek hátterében az Egyesült Államok áll. „Ők uralják a világot 500 éve, és a szovjet időszakot leszámítva nem volt semmilyen konkurenciájuk” – fogalmazott az orosz külügyminiszter, és szerinte ez önelégültté tette őket.
Szergej Lavrov szerint az Egyesült Államok „lépésről lépésre számolta fel” a fegyverellenőrzést. Amerikát hibáztatja azért, hogy „ellenséges környezetet teremtettek”, amelyben Oroszország visszavonta az Új START nukleáris szerződést. „Nyíltan ellenségnek kiáltottak ki minket, de felügyeleti jogot akartnak nukleáris készleteink felett, mindezt a kölcsönösség jelszava alatt. Minimalizálják a rájuk nézve fennálló kockázatokat, amelyek az országunkra gyakorolt katonai nyomás és kényszer hatására egyre csak nőnek. Napról napra többet beszélnek a nukleáris hatalmak várható összecsapásáról, és napról napra kevesebb az elrettentő, visszatartó tényező” – fogalmazott Lavrov.
Lavrov a sajtótájékoztatón azt állította, a gazdasági növekedésükkel semmi baj nincs, illetve hogy Oroszország és Kína kapcsolatai a legjobb időszakukat élik jelenleg.
Az orosz külügyminisztert arról is kérdezték, a háború alakulása befolyásolhatja-e a márciusi orosz elnökválasztás kimenetelét, de szerinte a háború – amit az orosz narratíva szerint „különleges katonai műveletként” emlegetett – segített megtisztítani Oroszországot azoktól az emberektől, akik nem éreznek rokonságot az orosz történelemmel vagy kultúrával.
Szergej Lavrov szerint az Egyesült Királyság és Ukrajna által nemrég bejelentett biztonsági együttműködési megállapodás nem változtatott Oroszország katonai céljain. A sajtótájékoztatón elmondta, hogy ez egy „félkész termék”, amely nem tartalmaz semmilyen „jogilag kötelező érvényű megállapodást” azon kívül, hogy Kijev kötelezettséget vállal arra, hogy megvédi Nagy-Britanniát, ha inváziót indítanak ellene. Arra a kérdésre, hogy a választások után lehet-e olyan vezetője Ukrajnának, aki hajlandó tárgyalni Oroszországgal, azt mondta, nem foglalkozik Ukrajna politikai életével. Szerinte a Nyugat ragaszkodik az ukrajnai választásokhoz, hogy megerősítsék Volodimir Zelenszkij szerepét.
Lavrovot arról is kérdezték, Oroszország hogyan értékeli a Jemen elleni amerikai csapásokat és Izrael támogatását. Úgy látja, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság „átlépett egy határt, és lényegében földbe tiporta a nemzetközi jog minden normáját”. „Senki se kapott felhatalmazást arra, hogy Jement bombázza” – fogalmazott a jelenleg is háborúban álló ország külügyminisztere, aki szerint a csapások indoklása Amerika részéről szánalmas. Az általános közel-keleti helyzetre rátérve azt állította, hogy az amerikai csapatok túlságosan is szívesen látott vendégek Irakban.