Alig egy nappal azután, hogy egy amerikai hajót is eltaláltak a húszi lázadók.
Rakétatalálat ért egy máltai zászló alatt hajózó, de görög tulajdonban lévő konténerhajót a Vörös-tengeren, Jemen partjainál – írja a BBC a brit Ambrey tengeri biztonsági cég jelentésére hivatkozva.
A Zografia nevű hajó Vietnamból Izraelbe tartott 24 fős legénységével. A támadás után a hajó folytatni tudta az útját. Az eset egy nappal azután történt, hogy egy, a jemeni húszi lázadók által kilőtt rakéta eltalált egy amerikai konténerszállító hajót.
Az Irán által támogatott húszik rendszeresen lőnek a kereskedelmi hajókra, amelyeket egy nyugati flotta védelmez, élén az Egyesült Államok hadihajóival. A síita húszik elsősorban a nyugati kereskedelmi hajókat támadják, a többieket jórészt megkímélik. Különösen igaz ez a katari hajókra, nem véletlenül: Katarban működik az Irán által szintén támogatott Hamász politikai központja. Igaz, nemrég Katar is bejelentette, hogy felfüggeszti a hajózást a Vörös-tenger–Szuezi-csatorna útvonalon.
Betehet az infláció elleni harcnak a húszik rakétázása
Erre hívta fel a figyelmet a Cambridge-i Egyetem egyik professzora, aki a BBC-nek nyilatkozott arról, hogy az Irán által támogatott húszi lázadók a Szuezi-csatorna forgalmát fenyegetik, ez pedig létfontosságú Európa energiaellátása szempontjából.
Minthogy a kereskedelmi hajók kapitányai egyre kevésbé érezték magukat biztonságban a Vörös-tengeren, sok nagy hajóstársaság átirányította kereskedelmi flottáját egy hosszabb útvonalra, amely Afrika megkerülését jelenti. Ezért az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a múlt hétvége óta számos célpont ellen hajtott végre légi csapást Jemen területén a húszi lázadók állásai és hajói ellen. Bár mindenki a közel-keleti feszültség enyhítésének fontosságáról beszél, a nyugati katonai akció az október 7-e óta tartó gázai konfliktus mellett újabb frontot nyithat a térségben. Erről a hvg360-on megjelent cikkünkben olvashat bővebben:
A közel-keleti konfliktus kiszélesedését jelzik a húszik elleni amerikai-brit légicsapások
Az USA és Nagy-Britannia az utóbbi órákban 14 helyszínen több mint hatvan célpont ellen hajtott végre légicsapást Jemen területén a Vörös-tengeren haladó kereskedelmi és hadihajókat támadó húszi lázadók állásai és hajói ellen. Bár mindenki a közel-keleti feszültség enyhítésének fontosságáról beszél, a nyugati katonai akció az október 7-e óta tartó gázai konfliktus mellett újabb frontot nyithat a térségben.
A kereskedelmi hajók elleni támadások miatt késve érkeznek meg a japán gyártmányú motorok Magyarországra, ezért az esztergomi Suzuki hétfőn bejelentette, egy hétre felfüggeszti a gyártást. A győri Audinál és a kecskeméti Mercedesnél viszont egyelőre nem kell leállni.
(Nyitóképünk illusztráció)