Világ hvg.hu 2024. január. 12. 10:33

Volt élettársa is bekerült az új francia miniszterelnök kormányába

Gabriel Attal és Stéphane Séjourné 2018-ben hozta nyilvánosságra kapcsolatát, de már nem alkotnak egy párt.

Megalakította új kormányát a kedden kinevezett francia miniszterelnök, Gabriel Attal, de az új kabinet összetétele a kulcspozíciók tekintetében nem sokat változott a hétfőn lemondott Élisabeth Borne-éhoz képest, egyedül a külügyminisztérium élén történt változás – írja az ABC News.

A 34 éves Attal – aki Franciaország eddigi legfiatalabb miniszterelnöke – és Emmanuel Macron elnök csütörtökön abban állapodott meg, hogy a belügy-, a pénzügy-, a védelmi és az igazságügyi miniszter is a helyén marad. Catherine Colonna eddigi külügyminiszter helyét viszont a 38 éves Stéphane Séjourné veszi át.

Séjourné Macron pártja, a Renaissance pártjának vezetője és az Európai Parlament liberális, Európa-párti törvényhozóit tömörítő Renew Europe csoport vezetője. De ő a nyíltan meleg Attal volt élettársa is. A két férfi akkor hozta nyilvánosságra kapcsolatát, amikor Attal 2018-ban először csatlakozott Macron kormányához.

A két politikus – bár nyilvánosan soha nem beszéltek a szakításukról – már nem alkot egy párt, legalábbis a közélet átláthatóságáért felelős főhatóságnak tett októberi nyilatkozatában Attal kijelentette, hogy nincs partnere.

Séjourné érkezése azt is jelenti, hogy egyetlen nő sem lesz kulcspozícióban a francia kormányban, noha Amélie Oudéa-Castéra sportminiszter megkapta az eddig Attal által vezetett oktatási tárcát, a kulturális minisztériumot pedig Rachida Dati vezeti a továbbiakban, aki Nicolas Sarkozy elnöksége alatt igazságügyi miniszter volt.

(Nyitóképünkön Stéphane Séjourné látható. Fotó: AFP / Julien De Rosa)

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.