Világ MTI 2023. december. 31. 14:37

Az amerikai hadsereg elsüllyesztett három húszi kishajót egy konténerszállítót ért támadást követően

A húszik tüzet nyitottak az amerikai helikopterekre, amelyek ezt követően „önvédelemből viszonozták a tüzet”. A négy kis vízi jármű közül hármat elsüllyesztettek, személyzetüket megölték” – közölte az amerikai hadsereg központi parancsnoksága (Centcom).

Az amerikai haditengerészet helikopterei elsüllyesztették a jemeni húszi lázadók három kishajóját, miután azok megtámadtak egy konténerszállító hajót a Vörös-tengeren – közölte a hadsereg vasárnap.

A húszik tüzet nyitottak az amerikai helikopterekre, amelyek ezt követően „önvédelemből viszonozták a tüzet”. A négy kis vízi jármű közül hármat elsüllyesztettek, személyzetüket megölték” – közölte az amerikai hadsereg központi parancsnoksága (Centcom). A negyedik hajó „elmenekült a területről”.

A Centcom szerint az amerikai haditengerészet a Maersk Hangzhou, egy szingapúri zászló alatt közlekedő, Dánia tulajdonában és üzemeltetésében lévő konténerszállító hajó segítségkérésére reagált, amely arról számolt be, hogy 24 órán belül másodszor támadták meg a Vörös-tengeren.

A hajót korábban két, a húszik által ellenőrzött jemeni területről indított ballisztikus rakétával vették célba, amelyeket az amerikai hadsereg lelőtt.

Ezek a támadások egy olyan tranzitútvonalat fenyegetnek, amelyen a világkereskedelem teherforgalmának 12 százaléka bonyolódik, ami arra késztette az Egyesült Államokat, hogy a hónap elején többnemzetiségű haditengerészeti erőket vessen be a Vörös-tengeren közlekedő hajók védelmére.

Közvetlenül az amerikai bejelentés után a dán Maersk vállalat bejelentette, hogy 48 órára felfüggeszti hajóinak áthaladását a Vörös-tengeren.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.