Világ hvg.hu 2023. december. 02. 15:31

Amerikai alelnök: a palesztinoknak egységes kormányzat alatt kellene élniük

Kamala Harris szombaton a Cop28 klímacsúcson fejtette ki az Izrael és Hamász közti háború utáni rendezési tervet nagy vonalakban.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

Harris szerint a konfliktus lezárása után a Nyugati parton (Ciszjordániában, azaz a Jordán folyó nyugati partján) és Gázában élő palesztinokat egy egységes kormányzat alatt kell egyesíteni – írja a Reuters. Erre az Egyesült Államok természetesen nem a Hamászt, hanem az USA által is támogatott, Mahmúd Abbász vezette Palesztin Hatóságot szemelte ki. A Hamász 2007-ben éppen a Palesztin Hatóság kezéből csavarta ki a Gázai övezet irányítását.

Az alelnök Abdel Fattah Al-Sisi egyiptomi elnökkel folytatott megbeszélése során hangsúlyozta: az Egyesült Államok „semmilyen körülmények között nem fogja megengedni a lakosok deportálását Gázából vagy a Nyugati partról, sem Gáza ostromát, sem az övezet határainak újrarajzolását”.

Hozzátette: az övezet háború utáni újjáépítésére irányuló erőfeszítéseknek a palesztin nép politikai kilátásaival összhangban, egy saját, önálló állam megteremtése és egy felfrissített Palesztin Hatóság irányába kell mutatnia. Ennek az államnak jelentős támogatást kell kapnia a nemzetközi közösségtől és a régió országaitól.

Harris ezáltal nyilvánvalóvá tette, hogy a Hamász nem vezetheti legitim módon Gázát, mert az veszélyezteti Izrael biztonságát, a palesztin emberek jólétét és a régió biztonságát – közölte a Fehér Ház.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.