Európai elfogatóparancsot adtak ki a tettesek ellen.
Elrendelte egy dél-koreai állampolgár átadási letartóztatását és egyszerűsített átadását, akivel szemben egy madridi bíróság bocsátott ki európai elfogatóparancsot erőszakos rablás, bűnszervezetben való részvétel és egyéb bűncselekmény miatt a Fővárosi Törvényszék.
Közleményük szerint a rendelkezésre álló adatok alapján a férfi egy bűnözői csoport tagjaként tűzfegyverekkel és késekkel felszerelkezve erőszakkal behatolt a madridi észak-koreai nagykövetségre, az elrabolták és megverték az ott tartózkodó személyzetet, néhányuknak sérüléseket is okoztak. Ezt követően értékek után kutattak az épületben, majd a követség három gépjárművével elmenekültek.
A BBC 2019 márciusában azt írta, hogy az incidensre az év február 22-én, néhány nappal Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető csúcstalálkozója előtt került sor. A támadás elkövetőjeként a Csollima-Polgári Védelem nevű titokzatos ellenzéki csoport jelentkezett, amely később bejelentette: ellenkormányt hoz létre Kim rezsimjének megdöntése érdekében.
Észak-Korea szerint a madridi követségi rablás is terror
Észak-Korea súlyos terrortámadásnak minősítette a február végi betörést a madridi nagykövetségére az incidensre vonatkozó első hivatalos nyilatkozatában vasárnap.
A tettesek ellen európai elfogatóparancsot adtak ki.
A törvényszék közlése szerint a parancsban megjelölt cselekmények büntetési tételének felső határa több mint 10 évig terjedő szabadságvesztés. Hozzátették: a spanyol bíróság a cselekményeket „katalogizált” bűncselekményekként jelölte meg, ezért a kettős büntethetőséget és a büntethetőség elévülését a Fővárosi Törvényszéknek nem kellett vizsgálnia. A tájékoztatás kitért arra is, hogy a férfival szemben Magyarországon nincs folyamatban büntetőeljárás.
A törvényszék megállapította, hogy a spanyol igazságügyi hatóság által kibocsátott európai elfogatóparancs végrehajtásának feltételei fennállnak, a férfival szemben az átadási letartóztatás és az átadás elrendelésének van helye, esetében az úgynevezett megtagadási okok egyike sem állapítható meg. Ezért elrendelte a férfi átadási letartóztatását és egyszerűsített átadását; a dél-koreai állampolgárt november 25-ig kell átadni a spanyol hatóságoknak. Amennyiben ezen időpontig nem veszik át, úgy szabadlábra kell helyezni. A végzés végleges.