Pénteki közleményében a skót kormányfő ismét azonnali tűzszünetre szólította fel a harcoló feleket, és úgy fogalmazott, hogy a Gázai övezet lakói „túl hosszú ideje szenvednek a rájuk mért kollektív büntetéstől”. Yousaf követelte ugyanakkor a Hamász által foglyul ejtett túszok elengedését is, valamint humanitárius folyosó megnyitását, annak érdekében, hogy nagyobb mennyiségű segélyt lehessen eljuttatni a gázaiakhoz.
Humza Yousaf skót első miniszter pénteken közölte, hogy feleségnek szülei csaknem egy hónap után elhagyhatták a Gázai övezetet.
Yousaf felesége, Nadia El-Nakla palesztin szülők gyermekeként született a skóciai Dundee-ban. Szülei, akik ugyancsak Dundee-ban élnek, nem sokkal a Gázát uraló Hamász iszlamista terrorszervezet által Izrael ellen október 7-én elkövetett támadás előtt utaztak az övezetbe, hogy meglátogassák ott élő családtagjaikat, köztük Yousaf apósának 92 éves beteg édesanyját. A házaspár a támadás után a Gázai övezetben rekedt, és sokáig arról sem érkezett hír, hogy élnek-e.
Humza Yousaf, aki március óta a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője és Skócia első minisztere, pénteki hivatalos közleményében azonban tudatta, hogy feleségének szülei a Gázából Egyiptomba vezető rafahi határátkelőnél elhagyták az övezetet.
Az új skót kormányfő gyakorló muszlim, egyszerre is visel kiltet és pakisztáni felöltőt
A skót nacionalista Humza Yousaf családi szálakon is kötődik a közélethez, a kétezres évek második felében szippantotta be a politika, a skót kormány első színes bőrű és muszlim tagja lett. Celtic-szurkoló és rendszeresen jár mecsetbe.
Pénteki közleményében a skót kormányfő ismét azonnali tűzszünetre szólította fel a harcoló feleket, és úgy fogalmazott, hogy a Gázai övezet lakói „túl hosszú ideje szenvednek a rájuk mért kollektív büntetéstől". Yousaf követelte ugyanakkor a Hamász által foglyul ejtett túszok elengedését is, valamint humanitárius folyosó megnyitását, annak érdekében, hogy nagyobb mennyiségű segélyt lehessen eljuttatni a gázaiakhoz.
Yousaf kifejezte háláját a brit külügyminisztériumnak, és mindazoknak, akik elősegítették, hogy feleségének szülei távozhassanak a Gázai övezetből. A brit kormány ugyanis nemrégiben bejelentette, hogy Egyiptomba telepített egy brit határrendészeti egységet, amely készen áll a brit állampolgárok megsegítésére, amint távozhatnak Gázából.
A brit külügyminisztérium tájékoztatása szerint az első brit állampolgárok szerdán hagyhatták el a Gázai övezetet Egyiptom felé. A tárca ugyanakkor nem közölte, hogy eddig hány brit távozhatott az övezetből, ahol súlyos harcok dúlnak az izraeli hadsereg és a Hamász között.
Tom Tugendhat, a brit belügyminisztérium nemzetbiztonsági ügyekért felelős államtitkára a BBC közszolgálati rádiónak nyilatkozva pénteken kijelentette: a kormány „nagyon óvatos" azzal kapcsolatban, hogy hányan hagyhatják el Gázát, mivel nincs ellenőrzése sem a gázai határok, sem az övezet belterületén zajló fejlemények felett, és nem akar hamis reményeket ébreszteni azokban, akik távozni kívánnak.
A Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, háromezret megsebesítettek, és a legutóbbi izraeli adatok szerint 240-nél több túszt a Gázai övezetbe hurcoltak.
Izrael azóta szinte teljes blokádot vont Gáza köré, és átfogó hadműveletet indított, amelynek meghirdetett célja a Hamász gázai politikai és katonai gépezetének felszámolása.
Az izraeli-palesztin háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követhetik:
Az IDF befejezte Gáza városának bekerítését, az amerikai Képviselőház megszavazta a 14 milliárd dolláros segélyt Izraelnek - háborús tudósításunk
Az izraeli szárazföldi csapatok pénteken bekerítették Gáza városát Antony Blinken amerikai külügyminiszter látogatása előtt. Érvényesült Mike Johnson amerikai képviselőházi elnök és a republikánusok akarata, megérkezhet a 14,3 milliárd dollár segély Izraelbe.