Világ MTI 2023. október. 11. 21:10

Kína a tiltakozás ellenére visszatoloncolt hatszáz embert Észak-Koreába

A szomszédos Dél-Korea is tiltakozott, de hiába.

Szöul többszöri tiltakozása ellenére Peking csaknem hatszáz, Kínába szökött észak-koreait toloncolt vissza a héten hazájába – közölte az egyik helyi emberi jogi szervezet. A dél-koreai hírszerzési szolgálat eddig nem erősítette meg az állítást, de jelezte, tudomásuk van észak-koreaiak visszatoloncolásáról.

Az Igazságot Észak-Koreának nevű szervezet közlése szerint a kínai hatóságok az észak-koreai határsértőket hétfői deportálásuk előtt Csilin és Liaoning tartományokban tartották őrizetben.

Phenjan augusztus végén – három év és hét hónap után – jelentette be a koronavírus-járvány miatti korlátozó intézkedések teljes feloldását. Eddig nem sikerült egyértelmű bizonyítékot találni az újranyitás óta arra vonatkozóan, hogy Peking tömegesen toloncolja vissza a Kínába szökött észak-koreaiakat, így ez lehet az első eset, hogy ez bebizonyosodik – jegyzi meg a szervezet. A kínai kormány augusztus végétől naponta két busszal szállítja a határsértőket az észak-koreai határra, így eddig mintegy 2600 észak-koreai visszatoloncolásában vett részt – írták.

„Figyelemmel követjük az ezzel kapcsolatos fejleményeket" – mondta Kim Jung Ho országegyesítésért felelős dél-koreai miniszter a Korea-közi ügyek parlamenti ülésén. „Folytatjuk a tények további ellenőrzését" – tette hozzá a miniszter nyomatékosan megismételve, hogy különböző diplomáciai csatornákon próbálták felszólítani Kínát a kitoloncolások leállítására, sikertelenül.

Elizabeth Salmon, az ENSZ észak-koreai emberi jogokkal foglalkozó különleges előadója csaknem kétezerre becsüli a Kínában még mindig őrizetben tartott észak-koreai szökevények számát.

(Nyitóképünk illusztráció, azon egy dél-koreai katona látható az észak-koreai határon. Fotó: AFP / Emmanuel Dunand)

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.