Az alapvetően katolikus Mexikó legfelsőbb bíróságának ítélete szerint "az abortusz kriminalizálása fenntartja azt a sztereotípiát, hogy a nők csak a nemzés érdekében gyakorolhatják szabadon a szexualitásukat".
A mexikói legfelsőbb bíróság hétfőn egy korábbi bírósági ítéletre alapozva lehetővé tette, hogy tagállami szinten (Mexikó szövetségi köztársaság, teljes neve Mexikói Egyesült Államok) dönthessenek tisztségviselők az abortusz lehetővé tételéről az országban.
A legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek minősítette a büntető törvénykönyv abortuszra vonatkozó részét és eltörölte azt, minden szövetségi egészségügyi intézményben elérhetővé téve ezzel az abortuszt – írja a New York Times.
A 130 milliós, alapvetően katolikus Mexikó legfelsőbb bíróságának ítélete nem precedens nélküli a régióban, több latin-amerikai ország, így Argentína, Kolumbia, Uruguay és Guyana is nemrég legalizálta vagy dekriminalizálta az abortuszt.
A mexikói legfelsőbb bíróság döntése értelmében nem lett legális az abortusz mindenhol az országban (32 államból 20-ban továbbra is illegális), de mostantól azokban az államokban, ahol egyébként tilos az abortusz is fordulhatnak nők szövetségi egészségügyi intézményekhez.
A mexikói legfelsőbb bíróság közleményében azt írta, hogy "az abortusz kriminalizálása a nemi alapú erőszak és diszkrimináció aktusa, mivel fenntartja azt a sztereotípiát, hogy a nők és a teherbe esni képes emberek csak a nemzés érdekében gyakorolhatják szabadon a szexualitásukat, és megerősíti azt a nemi szerepet, amely az anyaságot kötelező sorsként írja elő".