A Wagner zsoldoshadsereg vezére bevette Rosztov-na-Donut, és bejelentette, Moszkva felé indulnak, hogy elkapják és megbüntessék az orosz katonai vezetőket. A védelmi minisztérium szerint ez puccs, Prigozsin szerint csak igazságmenet. Putyin szerint ez hazaárulás. Szombat éjszakára fehérorosz közvetítéssel pont kerülhetett Prigozsin lázadásának élére: Putyin szóvivője közölte, hogy a hadúr elhagyja Oroszországot. Azt nem tudni, hogy a Wagnerrel mi lesz.
Most érkezett
A helyi kormányzó szerint minden zsoldos - ideértve valószínűleg azt az egységet is, aminek sikerült a tankjával elakadnia - elhagyta Rosztov-na-Donut. Prigozsin valószínűleg egész nap a településen volt, este, a kiegyezés után hagyhatta el azt.
Háromezer csecsen elit katonát küldött az orosz propagandaoldalak szerint Ramzan Kadirov Putyinpárti csecsen diktátor arra az esetre Moszkvába, ha a várost Prigozsin zsoldoscsapata ostrom alá venné. Az orosz állami tévé szerint a háromezer katonát Kadirov közvetlenül Putyin kezei alá küldte, beszámolójuk szerint az orosz elnök "bármely parancsát" készek teljesíteni. Az nem világos, hogy a Prigozsinnal való kiegyezés után azonnal elhagyják-e Moszkvát, vagy maradnak-e még.
Nincs könnyű napja a lázadóknak:
The tank, stuck at the gates of the #Rostov circus, drove out. pic.twitter.com/tspDP9tjQ3
— NEXTA (@nexta_tv) June 24, 2023
Legalábbis erről árulkodik az a felvétel, amit a Nexta tett közzé szombat éjjel. Ezen az látható, ahogy a zsoldosvezér egy fekete terepjáró utasaként elhagyja a várost, és közben bőszen pacsizik a helyiekkel, akik szemlátomást örültek az érkezésének. Prigozsin alkut kötött, meglehet, hogy lázadása miatt soha többé nem térhet vissza Fehéroroszországból Oroszországba.
#Prigozhin left the headquarters of the Southern Military District in #Rostov by car. He was applauded and people came to shake hands. pic.twitter.com/LB9QGz318U
— NEXTA (@nexta_tv) June 24, 2023
A Wagnert Rosztov-na-Donuban szemlátomást örömmel fogadták: a zsoldossereg túlnyomó többsége ugyan szombaton Moszkva felé vette az irányt, de többeket hátrahagytak, velük a helyi lakosság a kiszivárgott videók szerint közösen múlatta az időt. Az orosz állami média szerint mostanra a Wagner elhagyta a várost, feladták azt az épületet is, amit elsőként elfoglaltak lázadásuk során.
#Wagner's soldiers still seem to be popular in #Rostov tonight. A fair crowd serenading thm at the regional military HQ.#RussiaCivilWar pic.twitter.com/eZ1wWI43au
— Tim White (@TWMCLtd) June 24, 2023
Жители Ростова провожают вагнеровцев так, «как будто бы только что посетили крутой рок-концерт», передает RostovGazeta pic.twitter.com/MsWowcsx2U
— Тайга (@tayganews) June 24, 2023
Az orosz állami RIA Novosti szerint a hétfő Prigozsin és a Wagner levonulása ellenére is munkaszüneti nap lesz. Erről korábban a lázadás hírére döntött a polgármester, hivatala azonban annak ellenére sem változtatott a döntésen, hogy Prigozsin időközben fehérorosz közvetítéssel kiegyezett a Kremllel.
Prigozsin elhagyja Oroszországot
A Wagner vezére ellen az oroszok ejtenek minden vádat.
A káoszt kihasználva az ukránok több orosz fronton is ellentámadásba lendültek, közölte az ukrán védelmi miniszterhelyettes Hanna Maliar. "Csapataink keleti csoportosulása ma egyszerre több irányba indított offenzívát" - mondta Maliar egy Telegram-bejegyzésben, és több várost, köztük Bakhmutot és Yahidne-t is megnevezte azon helyek között, ahol az offenzívát megindították, közölte a CNN.
Zelenszkij ukrán elnök reagált a nap eseményeire:
"Ma a világ látta, hogy Oroszország főnökei nem irányítanak semmit. Egyáltalán semmit. Teljes káosz. A kiszámíthatóság teljes hiánya. És ez történik. orosz területen, amely teljesen meg van töltve fegyverekkel."
Aztán ukránról oroszra váltva azt mondta: "A Kreml embere nyilvánvalóan nagyon fél, és valószínűleg elbújik valahol, nem mutatja magát. Biztos vagyok benne, hogy már nincs Moszkvában."
„Nincs követelés, nem határoz meg további célokat, semmi ilyesmi. Teljesen érthetetlen, miben reménykedik” – írja Facebook-oldalán Rácz András. Sőt, felveti, hogy esetleg nem is eredeti és/vagy összevágott a felvétel.
Később ezt meg is erősíti, és azt írja, Prigozsin korábban használt hivatalos csatornáján megtévesztő hangüzenet megy. Valakik létrehoztak más álcsatornákat is, miközben Prigozsin jelenleg ezen a csatornán kommunikál.
„Szóval, úgy néz ki, hogy az orosz rezsim teljes erővel nekiállt összezavarni Prigozsin szimpatizánsait. Meglátjuk, mire lesz elég. Ettől még simán lehet, hogy tényleg született valami deal... hamarosan kiderül.”
