Olaszország szerdán az iparmágnás színes életéhez méltó temetésen búcsúzott a négyszeres miniszterelnök Silvio Berlusconitól, a gyászolók futballénekeket harsogtak, a politikusok pedig a nemzeti gyásznapon vitatkoztak.
A tulajdonában lévő AC Milan futballklub zászlóit lengető tömeg a "Silvio, Silvio" skandálta, amikor koporsóját a milánói dómba vitték, amelyet ünneplőbe öltözött, tollas sisakos csendőrök kísértek.
A gyakran inkább egy futballmeccsre, mint egy temetésre hasonlító hangulatban Berlusconi támogatóinak egy csoportja fel-alá ugrált, és azt kiabálta, hogy "aki nem ugrál, az kommunista" – ezt a kifejezést Berlusconi gyakran használta politikai ellenfeleinek lejáratására.
Berlusconi temetése az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb szabású politikai búcsúztatása volt, miután a nyolcvanas évek óta az olasz, az európai és a nemzetközi közélet aktív szereplőjének számított széles baráti és szakmai kapcsolatrendszerrel.
Az általa alapított konzervatív Forza Italia párt az elmúlt 30 év nagy részében uralta az olasz politikát, míg üzleti birodalma az ingatlanoktól a könyvkiadásig terjedt.
Mario Delpini milánói érsek temetési beszédében elismerte a néhai politikus túlkapásait és a jó tulajdonságait is: „Ő az élet utáni vágy, a szeretet utáni vágy, az öröm utáni vágy embere volt".
A milánói dómban 2300-an foglaltak helyet. Ott volt a korábbi Berlusconi-kormányok több minisztere, valamint a jelenlegi kormány közel negyven tagja. Az olasz állami delegációt Sergio Matterella államfő vezette, de természetesen jelen volt Giorgia Meloni kormányfő és két helyettese, Antonio Tajani és Matteo Salvini. Az Európai Bizottságot Paolo Gentiloni korábbi olasz kormányfő, gazdasági biztos képviselte, emellett képviseltette magát a Vatikán és több olasz egyház is.
Könnyeivel küzdött Marta Fascina, a 33 éves politikus, aki utolsó éveiben Berlusconi élettársa volt. Mellette állt Marina, Berlusconi legidősebb lánya, aki várhatóan örökölni fogja médiabirodalmát és egyes feltételezések szerint politikai örökségét is.
Orbánt egy milánói étteremben fotózták le Berlusconi temetése előtt
A volt olasz kormányfő búcsúztatása szerdán 15 órakor kezdődött. Külföldi állami vezetők közül kevesen mentek el, de Orbánt már látták Milánóban.
Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Silvio Berlusconi búcsúztatásán. Orbánt egy milánói étteremben fotózták le Berlusconi temetése előtt.
Szerdára országos gyásznapot hirdettek meg, és a római kormány és parlament a következő napokra felfüggesztette munkáját. A döntést fenntartás kísérte az ellenzéki pártok részéről. Több baloldali polgármester megtagadta a nemzeti zászló félárbocra eresztését.
Berlusconit elhamvasztják, hamvait pedig egy mauzóleumban fogják elhelyezni, amelyet ő és családja számára építtetett Milánó melletti villája területén.
Silvio Berlusconi hétfőn, 86 éves korában hunyt el Milánóban.
Berlusconiban az olaszok meglátták saját magukat, és mindent megbocsátottak neki
Silvio Berlusconi maga volt a megtestesült összeférhetetlenség és a mértékét vesztett hiúság. Milliárdosként pár hónap alatt felépített pártja győzelmei révén húsz éven át háromszor került a miniszterelnöki székbe, miközben óriási médiabirodalma és a kézivezérelt törvényhozás minden balhés ügyből kimentette. A Berlusconi-varázs már régen elmúlt, de a politikájának hatása annyira megmaradt, hogy most is azok a pártok kormányoznak Olaszországban, amelyekkel 1994-ben elképzelte.
5+1 lecke, amit a világ populista vezetői megtanultak Silvio Berlusconitól
Silvio Berlusconi jó harminc évvel Donald Trump előtt lefektette a trumpizmus alapjait, és már akkor Orbán Viktor mai hatalomtechnikáját használta, amikor a leendő magyar miniszterelnök még a Liberális Internacionálé alelnökeként küzdött a parlamenti 5 százalékért.