Az egykori olasz miniszterelnököt, a Forza Italia vezetőjét a San Raffaele kórházban érte a halál.
Meghalt Silvio Berlusconi a milánói San Raffaele kórházban – írja a Corriere.
A háromszoros volt olasz kormányfő, a Forza Italia párt alapítója és vezetője, a Mediaset médiacég vezetője 86 éves volt.
Berlusconi áprilisban került kórházba, a San Raffaele intenzív osztályára, mint kiderült, leukémiás és tüdőfertőzést kapott. 45 nap után, május 19-én engedték ki, de a múlt pénteken megint kórházba vitték.
A Silvio Berlusconi életét bemutató cikkünket ide kattintva olvashatják.
Berlusconi ingatlanos vállalkozóként kezdte a karrierjét a hetvenes évek elején. 1978-ban hozta létre a Fininvest médiaholdingot, amelybe televíziós csatornákon kívül több újság, a Mondadori kiadóvállalat, valamint 2017-ig az AC Milan futballcsapat is tartozott. 1980-ban megalapította Olaszország első országosan sugárzó magántelevízióját, a Canale 5-t, majd 1982-ban átvette az Italia 1, 1984-ben a Rete 4 tévétársaságot, és hamarosan már az ő érdekeltségei sugározták az olasz televízióreklámok kétharmadát. Médiabirodalmát később spanyol, francia, német televíziós társaságok egy részének megvásárlásával, filmstúdiók, kölcsönzők, lapkiadó vállalatok, nyomdák, újságok megszerzésével, illetve létesítésével is növelte.
A politikai életbe 1993 őszén kapcsolódott be, amikor jórészt a Fininvest középvezetőiből megalakította Forza Italia (Hajrá, Olaszország!) nevű jobboldali pártját, amelynek neve az olaszok által annyira kedvelt labdarúgásra utal. A Forza Italia a korábbi „hagyományos” pártokkal szemben új politikai módszereket és nyelvet használt, Berlusconi afféle menedzser-kormányfőként pozícionálta magát, aki vállalatai után Olaszországot is sikerre vezeti. Megesett, hogy a televízióban választási szerződést írt alá az olaszokkal, választási szlogenje a „kevesebb adót mindenkinek” volt.
1994-ben megnyerte a választásokat, a kormánykoalícióba bevonta az Északi Liga és a posztfasiszta Nemzeti Szövetség pártot is. Decemberben azonban lemondásra kényszerült, mert az Északi Liga megvonta kormányától támogatását.
1996 és 1999 között több korrupciós ügyben emeltek vádat ellene, maffiakapcsolatokkal is megvádolták, de az őt személyében érintő ítéleteket felülvizsgálták, vagy végrehajtásukat felfüggesztették, így folytathatta politikai pályafutását. A Forza Italia vezetője maradt, 2000-től a Polo pártszövetség, 2001-től 2008-ig pedig a Szabadságjogok Háza (CDL) nevű pártszövetség vezetője lett. A 2001 májusában tartott parlamenti választásokon a CDL győzött, és júniusban ismét Berlusconi alakíthatott kormányt, a miniszterelnöki poszton 2006. májusig maradt. A 2008. áprilisi választásokon a képviselőházban és a szenátusban is újfent abszolút többséget szerzett az általa vezetett jobbközép ellenzék, így 2008 májusától 2011 novemberéig ismét ő volt a kormányfő.
Pártja befolyása időközben csökkent, a legutóbbi választásokon már csak 7 százalékot ért el, ám jelenleg is tagja a Giorgia Meloni vezette kormánykoalíciónak.