Világ hvg.hu 2023. június. 10. 15:06

Közel 2600 embert mentettek ki az árvíz sújtotta Herszonból

Az Egyesült Királyság 16 millió fonttal támogatja a gátrobbanás utáni mentést.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Négy nappal a Dnyeper folyón álló Nova Kahovka gát felrobbantása után is nagy erőkkel zajlik a mentés a közelben fekvő Herszonban. Helyi hatóságok közlése szerint több ezer lakost kellett evakuálni, eddig összesen 2588 embert menekítettek ki az ukrán irányítás álló városból, ahol az ivóvíz-ellátás is akadozik – írja a CNN.

Az északabbra, oroszok által megszállt területen található víztározóban tárolt víz mintegy harmada öntötte el a környező településeket, a vízszint azonban péntek este és szombat kora délután között mintegy 30 centiméterrel csökkent.

A katasztrófára reagálva az Egyesült Királyság 16 millió fonttal járul hozzá a mentéshez: tízmilliót kap a Vöröskereszt, ötmilliót az ENSZ humanitárius ügyekért felelős hivatala, egymilliót pedig a szintén ENSZ alá tartozó Nemzetközi Migrációs Szervezet. A felajánlott összeget a tervek szerint vízi járművekre, szűrőberendezésekre, szivattyúkre és speciális felszerelésekre (például gumicsizmákra) költik majd, ezek jövő héten érkezhetnek meg Ukrajnába – számolt be a Guardian.

Felmerült, hogy a robbanás következtében a térségben álló zaporizzsjai atomerőmű működése is veszélyben lehet, hűtővízének szintje ugyanis jelentősen csökkent és bár a szakértők szerint ez közvetlen fenyegetettséget nem jelent, óvintézkedésként “hideg leállásba” kapcsolták az utolsó működő reaktort is. A Nova Kahovka-i eseményekről podcastunkban bővebben is foglalkoztunk, a teljes adást itt hallgathatja meg:

Fülke: Gátrobbantás Ukrajnában - Az atomkatasztrófa előszobája, vagy „csak" háborús bűn?

Bizonyíték egyelőre nincs, de minden jel arra mutat, hogy az oroszoknak jóval több érdekük fűződik a Dnyeper gátjának felrobbantásához, amely miatt tízezrek otthona került víz alá. Közéleti podcastunkban megnéztük, mi lehet a katonai következménye az „elkeseredett" lépésből fakadó tragédiának és kell-e tartanunk az atomkatasztrófától, valamint megvizsgáltuk, hogy halad az ukrán ellentámadás és mi várható a háború második nyarán.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.