Világ Serdült Viktória 2023. május. 15. 20:00

„Belefáradtunk abba, hogy féljünk” – riport háborús mindennapokról és bűntudatról Kijevből

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Több mint egy évvel az orosz támadás megindulása után látogattunk el az ukrán fővárosba, ahol napközben már pezseg az élet, éjszaka viszont a drónok és a rakéták miatt jól jön az óvóhely. Már annak, aki egyáltalán még lemegy. A kijeviek köszönik, a háború árnyékában is élnek, dolgoznak és szórakoznak, az emiatt érzett bűntudatot azonban nehéz feldolgozni.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Mi mást tehetnénk, éljük az életünket” – vonja meg vállát huszonéves fotósunk, miközben kiégett autóroncsok és szétbombázott házak romjai között felpattanunk Kijevbe tartó buszunkra.

Néhány órával korábban még a bucsai tömegsírnak helyszínt adó templom kertjében álltunk, ahol a polgármester-helyettes vezetett minket körbe az orosz hadsereg által meggyilkolt civilek fotói között. „Ez a bácsi a szomszédunk volt, biciklizés közben lőtték le. A nénit a háza előtt érte a golyó” – mutatja végig a városvezető szemrebbenés nélkül a barátok, ismerősök utcán fekvő holttesteit.

Arra a kérdésre, hogyan lehet visszatérni a mindennapokhoz egy városban, ahol az előrenyomuló orosz hadsereg tavaly márciusban több mint 300 civillel végzett, ő is csak röviden válaszol.

Ha túl akarsz élni, sok mindenre képes vagy”.

Segítsetek- üzenet a világnak.
Serdült Viktória/hvg.hu

A Kijevben és környékén élőknek nehéz is lenne máshogy gondolkozni. Több mint egy évvel a tavaly februári-márciusi orosz offenzíva után a város sok negyedében szinte észrevehetetlen a háború, mégis ott van a mindennapokban. Az Irpinyből az ukrán főváros felé vezető 40 perces út tankcsapdák, katonai ellenőrzőpontok és homokzsákok között vezet. Az utcákon kihelyezett táblák mutatják a legközelebbi óvóhely felé mutató utat, éjszaka még mindig tart a kijárási tilalom, a főutcán katonák gyűjtenek adományt a hadseregnek.

A front most viszonylag messze van, de a veszély nem teljesen múlt el. Az érkezésünk előtt néhány nappal az Egyesült Államoktól kapott Patriot légvédelmi rendszer a város közelében semmisítette meg az oroszok hiperszonikus rakétáját. Nem sokkal később 35 iráni gyártmányú drónt lőttek ki az oroszok a főváros felé, de az összeset le tudta szedni az ukrán légvédelem.

Hozzá lehet szokni – állítják a kijeviek.

Én nem vagyok haditudósító, Kijevben is most járok először, úgyhogy követem a szabályokat. Feltelepítem a telefonomra a légiriadó alkalmazást, az ajtóm mellé kikészítem a kabátomat, a cipőmet, mellé vizet, külső akkumulátort a telefonomnak. A szálloda menedzsere azt kéri, hogy ha megszólal a riadó, bármennyire is nincs hozzá kedvünk, menjünk a kijelölt helyre. Sok vendég nem teszi meg, csak átfordul a másik oldalára. Mi megígérjük, hogy nem így teszünk.

Közben hiába olvastam már számtalan beszámolót, jelentéktelennek tűnő kérdések nem hagynak nyugodni: mi van, ha éppen hajmosás közben szólal meg a riadó? Biztosan fel fogok rá ébredni? Mennyi időm van, amíg leérünk az óvóhelyre?

Függetlenség tere, avagy a Majdan.
Serdült Viktória/hvg.hu

A választ néhány óra múlva megkapom, amikor hajnali fél négykor hangosan riaszt a telefon, majd a szálloda hangszórója. Sietősen felkapkodok magamra mindent, kezembe veszem a hátizsákot, és a többiekkel elindulok a mélygarázsba. A következő meglepetés ott ér: víz, kávé és kempingágyak. A külföldi vendégekre láthatóan vigyáznak.

„Irigyellek” – sóhajt fel később egy beszélgetőpartnerem, akinek a tavalyi legkeményebb napokban csak a metró jutott.

Hogy mi történik a két és fél óra alatt, amit lent töltünk a hidegben, mi sem tudjuk. Két tompa robbanást hallok, lehetne akár egy lerobbanó autó hangja is. Csak a reggeli hírekből derül ki, hogy valószínűleg a légvédelem zaja volt, de ezt biztosra senki nem tudja mondani. Míg mi otthon folyamatosan a hírügynökségeken követjük, mi is történik a városban, az óvóhelyen egészen más átélni a történteket, és az itt élők nem akarnak állandó félelemben élni.

Számukra a háború sem most kezdődött, hanem kilenc éve. „Full-scale invasion, azaz „teljes körű invázió” – így utalnak a kijeviek 2022. február 24-ére.

A kívülálló számára elsőre talán szürreálisnak is tűnhet az a nyugalom, mellyel az itt élők élik a napjaikat, de máshogy valószínűleg nem is lehet. Az ukrán fővárosban és környékén a háború előtt körülbelül 3 és félmillióan éltek, ebből az orosz offenzíva tavaly februári kezdetekor körülbelül kétmillióan menekültek el, de közülük – bár a pontos szám nem ismert – egyre többen térnek haza.

Bár hibrid rendszerben, de működnek az iskolák és óvodák, az éttermek, és a kávézók teraszai most éppen tele vannak a hirtelen jött melegben, a metrón akkora a tömeg, hogy úgy kell befurakodni a szerelvényekbe. Péntek este a történelmi Podil negyedben fiatalok csapódnak egyik szórakozóhelyről a másikba, napközben ugyanezeket a helyeket utcazenészek, gördeszkások, rolleresek lepik el.

„Belefáradtunk abba, hogy féljünk” – kommentálja egy fiatal ukrán beszélgetőtársam.

A normálistól azonban azért mindez még messze van: a Szent András-templomtól vezető Andrjeveszkij lejtőn nyoma sincs a turisták tömegeinek, a bódékban most háborús szuveníreket árulnak. Mindössze 300 hrivnyáért (2800 forintért) már nekünk is lehet ugyanolyan pólónk, mint Volodimir Zelenszkij elnöknek. Ha betérünk egy postára, a híres „Orosz hadihajó, húzz a f*szba” szlogen nem csak bélyegeken szerepel, a hűtőmágnesekre és a pólókra is rányomtatták, a Magyar Postára emlékeztet, ahogy a tusfürdők és sorsjegyek mellett árulják. A bevétel természetesen a hadseregnek megy.

A Függetlenség terén, a Majdanon kihelyezett virágágyásokban most több ezer ukrán zászló lobog, így emlékeztetve a háborús halottakra, és nem csak az ukránokra, hanem azokra a külföldiekre is, akik életüket áldozták Ukrajnáért. Pár méterrel a föld alatt a bevásárlóközpontban már mintha nyoma sem lenne a háborúnak, úgy vásárolgatnak a fiatalok. Nem úgy a Szent Mihály-székesegyház előtt, ahol kilőtt orosz harcjárművek állnak, rajtuk ukrán szalagok. A kijevi főutcán, a Krescsatyikon hatalmas poszteren a hátrabilincselt kezű Vlagyimir Putyin orosz elnök áll a hágai bíróság előtt. Mindkettő hálás szelfitéma, Putyin előtt egész családok állnak meg előtt, hogy megörökítsék az otthoni fotóalbumba.

Most nem a hűtőmágnes a szuvenír.
Serdült Viktória/hvg.hu

Kijevbe lassan a művészeti kiállítások is visszatértek. A Podil negyedben – a most is üzemelő városnéző óriáskerék mellett – kapott helyet a 27 konténerből összerakott MOT kiállítóhely, avagy az „ideiglenesség modulja”, benne 10 ország 28 művészének művei.

„Ideiglenesen elfoglalt régiók, ideiglenesen szétszakított családok, a menekülteknek járó ideiglenes védelem és ideiglenes, mint a háború” – magyarázza a különleges elnevezést idegenvezetőnk. Hozzáteszi azt is, hogy a kiállításból származó teljes bevételt a megrongálódott ukrajnai múzeumok helyreállítására költik majd.

Az egyik festmény előtt különösen sok időt töltünk. Egy meztelenül, az ágyán elterülő fiatal fiút ábrázol. A helyszín nem véletlen: az ukrán fiatalok számára most ez jelenti a legnagyobb nyugalmat.

Nekünk a hálószobánk a biztonságos hely.

Amikor hazamegyünk este a buliból, szétterülünk az ágyon, és csak bámuljuk a plafont, miközben nem szól a légiriadó. Ezekből a pillanatokból van most a legkevesebb, ezért is ezt értékeljük annyira” – teszi még hozzá Julia.

Szelfi Putyinnal
Serdült Viktória/hvg.hu

A kijevi fiatalok – mint ahogy a város lakói – igyekeztek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. A légiriadókat is egykedvűen veszik tudomásul, óvóhelyre már a legritkább esetben mennek. Igaz, körülbelül két hónapig nem szóltak a szirénák, amihez könnyű hozzászokni. Ebbe a viszonylagos nyugalomba rondított bele a május eleje, a moszkvai győzelem napja pedig azért már sokakat elgondolkoztatott, a családosok közül többen is jobbnak látták, ha lemennek a metróaluljárókba.

„Én már be sem állítom a légiriadó applikációt. Nemrég az egyik iráni drón törmelékei éppen az öcsém albérletének a közelében csapódtak be. Reggel felhívtuk egymást, hogy minden rendben van-e, aztán többet nem foglalkoztunk vele. Az utcán persze hallod a szirénákat, de ahogy vége van, folytatod a mindennapjaidat, elmész a randevúra, vagy beülsz a barátaiddal a kávézóba” – mondja beszélgetőtársunk.

Miután harmadik napja nem alszunk – vagy az éjszakai riasztásoktól, vagy a feszültségtől, hogy mikor szólal meg a telefon – már mi is könnyebben megértjük ezt a rezignáltságot. A huszonéveseknek azonban van egy másik magyarázata is arra, miért nem akarnak már bezárva élni.

„Tavaly tavasszal nem mentünk sehova, otthon pörgettük a híreket, de ettől teljesen magunkba zuhantunk. Mostanra már rájöttünk, hogy ha elmegyünk valahova, ha dolgozunk, ha szórakozunk, akkor az országot és a fronton harcolókat is támogatjuk: egyszer azzal, hogy megőrizzük a lelki egészségünket, egyszer pedig azzal, hogy életben tartjuk a gazdaságot” – sorolta érveit Okszana.

A virágládák is ukrán színeket kapnak.
Serdült Viktória/hvg.hu

A nagy bulik, koncertek azonban így is elmaradnak, a pénzt inkább – mint minden esetben – a hadseregre költik. Maradnak a kisebb házibulik, azok is csak az éjféli kijárási tilalomig. Azt senki nem tagadja, hogy az orosz offenzíva – ami akkor következett be, amikor épphogy kezdtek volna felocsúdni a koronavírus-járványból – a legszebb éveiket veszi el tőlük, de ebben a helyzetben senki nem panaszkodik.

Egyvalami azonban mindenkiben visszaköszön, ez pedig a bűntudat. Aki elment, annak azért van bűntudata, mert nem maradt. Aki maradt, annak azért, mert nincs a fronton. Aki a fronton van, annak azért, mert nem a legkeményebb harcokban vesz részt. A fiataloknak azért, mert a háború ellenére elmennek bulizni,

az idősebb generációknak pedig azért, mert jobb jövőt ígértek a gyerekeiknek, ami soha nem jött el.

A másikat hibáztatni azonban itt nem szokás. Ahogy Artem Deniszov, a legnagyobb, veteránokat segítő alapítvány alapítója fogalmaz: mindenkinek megvan a maga dolga. Van, aki pénzt gyűjt, van, aki önkéntesnek áll, és van, aki harcol. Azt azonban ő sem tagadja, még ha véget is ér valaha a háború, évtizedekig tart majd a felépülés, már ha egyáltalán lehet ilyenről beszélni.

Miközben vonatunk kigördül a kijevi főpályaudvarról, mi sem tudjuk elhessegetni az érzést, hogy csak egy országhatárt kell átlépnünk, holnap akár már le is törölhetjük a légiriadós applikációt a telefonunkból. Nem lesz kijárási tilalom, nem kell aggódnunk a családtagjainkért, nem fogunk az éjszaka közepén óvóhelyre menni, hogy aztán másnap folytassuk a mindennapjainkat.

Útközben aztán megáll a vonat, és négy órát veszteglünk. Vinnicja városánál ér minket az újabb légiriadó. A beszámolók szerint éppen felettünk szálltak el az orosz rakéták, hogy célba vegyék a nyugat-ukrajnai Ternopilt.

Ukrajnába az n-ost, berlini székhelyű nemzetközi újságírószervezet segítségével és meghívására jutottunk el.

Hirdetés