Világ Roberta Metsola 2022. december. 09. 10:05

Roberta Metsola: A remény forrásai

Az Európai Parlament Eurocities hálózattal összefogva áramfejlesztőket, -átalakítókat és más alkatrészeket adományoz, hogy segítsen az ukránoknak megbirkózni az előttük álló zord téllel. Az EP elnökének felhívása.

Rendíthetetlenül dúl a háború Ukrajnában. Minden egyes nap újabb és újabb atrocitásokról hallunk, civilek látszólag válogatás nélküli bombázásáról. És látunk célzott támadásokat a kritikusan fontos civil infrastruktúra ellen, mint amilyen a villamosenergia-hálózat. A harcmezőn visszaszorulni kényszerülő Kreml a civilek ellen fordította háborús gépezetét. A mindennapi élet alapszükségleteitől, vagyis a víztől, áramtól és fűtéstől megfosztva próbálja megtörni őket. Ez embertelenség, sérti a nemzetközi és a humanitáriusi jogot, és háborús bűncselekménynek minősül.

A szűnni nem akaró orosz támadások az ukrán elektromos hálózat több mint felét megrongálták vagy megsemmisítették. Ukránok milliói maradtak áram nélkül. Az újabb támadások pedig gyorsabban követik egymást, mint ahogy az ukrán vészhelyzeti szervek helyre tudnák állítani az áramellátást.

Ezért döntött úgy az Európai Parlament, hogy összefogva az Eurocities hálózattal - amelynek több mint 200 európai nagyváros a tagja -, áramfejlesztőket, -átalakítókat és más alkatrészeket adományoz, hogy segítsen az ukránoknak megbirkózni az előttük álló zord téllel. "A remény forrásai" (Generators of Hope) kampány praktikus és konkrét módja annak, hogy energiával és tiszta vízzel lássuk el a blokád alatt élőket. Annak, hogy a mindannyiunk számára természetes, alapvető szolgáltatások biztosítva legyenek. Ezek a generátorok az ország alapvető intézményeinek működését tartják fenn: sok más mellett a kórházaknak, iskoláknak, vízellátóknak, segítőközpontoknak, óvóhelyeknek, telefonhálózatoknak szolgáltatnak energiát. Felhívunk minden európai várost, települést és régiót, hogy csatlakozzon "A remény forrásai" kampányhoz! Hálózatainkon, mind a 705 európai parlamenti képviselőnkön és másokon keresztül azon dolgozunk, hogy egyre több és több segélyt juttassunk Ukrajnának. Együtt igazi változást érhetünk el!

Roberta Metsola

Ez az egyszerű és praktikus elképzelés gyorsan megvalósítható. Kevés generátor van a piacon, és a nemzeti hatóságok a készleteikből már eladományozták azt, amit tudtak. Az európai nagyvárosokban, városokban és régiókban azonban van szabad kapacitás, és ezáltal lehetőség a segítségnyújtásra. Az adományokat a nemzeti polgári védelmi hatóságok gyűjtik össze, és az uniós polgári védelmi mechanizmus keretében gyorsan az EU három központjának egyikébe szállítják. Ukrajna ezután eldöntheti, hogy az ország mely részén van a legsürgősebben szükség a felszerelésre, amit ezután a végső rendeltetési helyére szállítanak.

A bejelentés óta már számos áramfejlesztőt sikerült beszereznünk, Rómától Stockholmig, különböző méretűeket és kapacitásúakat. De kaptunk áramfejlesztőre felajánlásokat hétköznapi emberektől is, akik segíteni szeretnének. Az európaiak segíteni akarnak. Ez szolidaritás a gyakorlatban, a való életben - ez bizonyítja Európa segítőkészségét, összetartását. Büszkék lehetünk az unió és tagállamai eddig mutatott szolidaritására, amelyet politikai, humanitárius, katonai és pénzügyi területeken tanúsítottak Ukrajna iránt. Ilyen kezdeményezés volt az is, amelynek keretében Ukrajna az Európai Unió tagjelöltje lett. Fellépésünk eredménye az Oroszországra kivetett szankciók bevezetése, a háború elől menekülő milliónyi ukrán befogadása, az égetően szükséges katonai felszerelés és képzés biztosítása, valamint az idei évben 9 milliárd, jövőre pedig 18 milliárd eurós támogatás folyósítása. Ellátogattunk Kijevbe, hogy barátságunkról és támogatásunkról biztosítsuk az ukrán népet. Most viszont gyakorlati és kézzelfogható támogatásra van szükség, hogy Ukrajna átvészelje az előttünk álló telet.

Válság idején reményre, barátokra és támogatásra van szükségünk. Ukrajnában az embereknek szükségük van áramra, vízre és fűtésre ezen a télen. Együtt képesek vagyunk ehhez hozzájárulni és segíteni. együtt igazi változást érhetünk el!

A szerző az Európai Parlament elnöke. Írása számos európai lapban is megjelenik.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.