Világ MTI 2022. december. 29. 13:48

Odesszában II. Katalin cárnő emlékműve helyén már az ukrán zászló lobog

A dél-ukrajnai Odesszában lebontották II. Katalin orosz cárnő (1729–1796) emlékművét, és az ukrán nemzeti zászlót tűzték ki a helyére.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Csütörtökre virradó éjjel az odesszai önkormányzati szolgálat leemelte a II. Katalin cárnőt és a városalapítókat ábrázoló szobrokat a talapzatról. Ezzel végrehajtották a városi tanács november 30-i határozatát, amely az emlékmű lebontásáról és áthelyezéséről rendelkezett. A szobrokat az odesszai Szépművészeti Múzeumba szállítják megőrzésre.

 

Katalin és a városalapítók emlékművét 1900-ban állították fel, 1920-ban lebontották, majd 2007-ben visszahelyezték eredeti helyére. Odesszát 1794-ben, két évvel Katalin halála előtt alapították a cárnő – az egyik leghíresebb és legbefolyásosabb orosz uralkodó - parancsára. II. Katalin emlékművét az évek során többször is megrongálták. Idén novemberben a lakosok megszavazták a szoboregyüttes eltávolítását.

 

Hóhércsuklyát húztak Nagy Katalin szobrára Odesszában - fotók

Korábban festékkel rongálták meg a szobrot, az ukrán elnök pedig már korábban pedzegette, hogy el kellene távolítani az emlékművet a térről.

A 2014-es majdani forradalom után Ukrajna törvényt fogadott el a szovjet időszakhoz kötődő emlékművek eltávolításáról és a topográfiai nevek megváltoztatásáról. Nyolc év alatt Ukrajnában több mint 900 települést és mintegy ötvenezer utcát neveztek át.

A hatóságok az utóbbi időben különösen aktívan harcolnak minden olyan emlék ellen, amely Oroszországgal és a Szovjetunióval kapcsolatos. Országszerte műemlékeket romboltak le, orosz írók, művészek, tudósok és utazók nevét viselő utcák nevét változtatták meg.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.