A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöke, Gianni Infantino korábban azt mondta, a "tévénézőknek megvannak a maguk problémái", a FIFA feladata pedig az, hogy ezeket elfeledtesse velük.
Az ukrán elnök még pénteken kérte a FIFA-t, hadd beszéljen egy videós üzenetben a döntő előtt a békéről. A FIFA ezt visszautasította, de hivatalos magyarázatot egyelőre nem adtak. A szervezet apolitikus hozzáállása azonban ismert, mindig is komoly erőfeszítéseket tettek azért, hogy kizárják a politikai üzeneteket az általuk szervezett sporteseményekről.
A világbajnokság döntőjét százmilliók követik élőben, ezt akarta kihasználni Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Ilyen politikai üzenetekre egyébként korábban sem volt példa.
A FIFA minden igyekezete ellenére sem tudta a politikát távol tartani az idei világbajnokságtól (ahogy eddig egyiktől sem), a tornát megelőzően a vb-hez szükséges infrastruktúrát építő vendégmunkások embertelen munkakörülményeiről és nem egy esetben haláláról cikkezett a világsajtó, az országban élő LMBTQ-emberekkel szemben tanúsított elnyomó bánásmód mellett.
Utóbbi üggyel kapcsolatban még a vb megkezdése után is voltak összetűzések a FIFA, és egyes országok csapatai között: a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség és hét, a vb-n szereplő ország azon kapott össze, hogy a csapatkapitányaik viselhetik-e a „OneLove” csapatkapitányi karszalagot, ami egy csíkos szívet ábrázol különböző színekben, és az eltérő származásokat, nemeket és szexuális identitásokat szimbolizálja.
Néhány órával azelőtt, hogy az angolok csapatkapitánya, Harry Kane a karszalagot viselve lépett volna pályára Irán ellen, a FIFA közölte, hogy a szalagot viselő játékosok a pályára lépésük pillanatában sárga lapot kapnak, amivel azt kockáztatják, hogy könnyeben kapnak eltiltást vagy piros lapot. Az érintett országok csapatai ennek megfelelően lemondtak a karszalag viseléséről.
Gianni Infantino FIFA-elnök egy pénteki sajtótájékoztatón azt mondta, azért fogtak vissza egyes politikai üzeneteket a vb-n, mert globális szervezetként „mindenkiről gondoskodniuk kell”, különben is „minden értéket, minden emberi jogot és mindenkinek a jogait” védik a világbajnokságon.
Infantino szerint „azoknak a szurkolóknak és a tévénézők milliárdjainak megvannak a maguk problémái, ők csak 90 vagy 120 percet akarnak nézni anélkül, hogy bármire is gondolniuk kellene”, a FIFA-nak pedig az a feladata, hogy megadjon nekik „egy olyan pillanatot, amikor elfelejthetik a problémáikat, és élvezhetik a futballt”.
Egy, a CNN-nek név nélkül nyilatkozó forrás szerint az ukránokat meglepte a FIFA elutasító válasza, mint mondta, „azt hittük a FIFA a nagyobb jó érdekében akarja használni a platformját”.