Világ MTI/hvg.hu 2022. december. 15. 16:29

Népirtásnak nyilvánította a Sztálin által előidézett ukrajnai éhínséget az Európai Parlament

Az ukrán elnök üdvözölte a döntést.

Az Európai Parlament csütörtökön népirtásnak ismerte el az Ukrajnában 1932-ben és 1933-ban előidézett éhínséget, a Holodomort, amelyben több millió ukrán vesztette életét, és amelynek fő okozója a Sztálin vezette szovjet kormányzat tevékenysége volt.

Állásfoglalásukban a képviselők elítélik a jelenlegi orosz rezsimet, amiért manipulálja a történelmi tényeket, és felszólították Moszkvát, hogy kérjen bocsánatot a bűnökért, a tagállamokat pedig arra kérik, hívják fel a figyelmet a Holodomorra, a szovjet totalitárius rendszer bűnére.

Az EP szerint a totalitárius szovjet rendszer dicsőítése, Sztálin kultuszának újjáélesztése vezetett oda, hogy Oroszország ma a terrorizmus támogatója és globális élelmiszerválságot okoz Ukrajna gabonaraktárainak idei kifosztásával.

Néhány héttel ezelőtt Volodimir Zelenszkij is párhuzamot vont a Holodomor és az ukrajnai orosz agresszió között, az éhínség emléknapján ugyanis akkori archív-, és idei háborús képekből álló montázst osztott meg.

Zelenszkij akkor jelezte, hogy az esemény emberiesség elleni bűnökké nyilvánítása ma fontosabb, mint valaha. Az EP friss döntését az ukrán elnök most Twitteren üdvözölte és azt írta, reméli, a világ összes civilizált országa is hasonlóan jár el.

„A történelmet jóvátenni, megváltoztatni nem lehet. De az áldozatokról kegyelettel emlékezni, az elhurcoltak méltó emlékét megőrizni kötelességünk. Ez segít hozzá ahhoz, hogy az élet és az igazságosság örökségét hagyjuk a következő generációkra" – mondta a döntésről Gál Kinga, a Fidesz EP-képviselője. Frakciótársa, Bocskor Andrea pedig kiemelte, Magyarország elsők között (2003-ban) ismerte el a Holodomort népirtásnak.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.