Ha a szenátus is jóváhagyja ezt, akkor jöhet az országos népszavazás a kérdésben.
A francia parlament alsóházának törvényhozói megszavazták, hogy az abortuszhoz való jog bekerüljön az ország alkotmányába, de ez a hosszas jogalkotási procedúrának csak az első lépése – írja az Euronews.
A francia nemzetgyűlésben csütörtökön a törvényhozók közül 337-en szavaztak igennel és 32-en voksoltak nemmel.
Az intézkedést az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának közelmúltbeli döntésére reagálva javasolták, amely hatályon kívül helyezte az 1973-as Roe kontra Wade ügyet, amely korábban országszerte legalizálta az abortuszt. Az USA-ban így jelenleg a szövetségi államok dönthetnek arról, hogy engedélyezik-e a terhességmegszakítást, és több államban szinte azonnal korlátozták,vagy egyenesen be is tiltották az abortuszt.
„Ez a szörnyű visszalépés azt mutatja, hogy amikor a nők saját teste feletti rendelkezési jogáról van szó, semmi sem biztos" – áll a francia javaslatban, utalva az amerikai ügyre. Bár az abortuszt 1975-ben dekriminalizálták Franciaországban, az alkotmányban jelenleg semmi sem garantálja az abortuszhoz való jogot.
A javaslatot most a szenátusnak kell jóváhagynia, ha ez is megtörténik, akkor országos népszavazásra bocsátják majd. Egy nemrégiben készült felmérés szerint a francia lakosság több mint 80 százaléka támogatja az abortuszhoz való jogot.
A tavaszi elnökválasztási kampányban Marine Le Pen elnökjelöltként még hároméves moratóriumot javasolt a társadalmi kérdésekben, míg a kérdéskörben megosztott pártjának más politikusai korábban betiltották volna a terhességmegszakítást. Azonban a szavazás hetében kiderült, hogy Le Pen pártja, a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés is támogatja a terhességmegszakítás jogának belefoglalását a francia alkotmányba.
„Csak mert egy spermium véletlenül találkozott egy petesejttel, hagynom kellene, hogy ez a véletlen meghatározza az egész életemet?"
A jogok nemcsak úgy vannak, ki kell harcolni, majd folyamatosan védelmezni kell őket - ezzel a szakmai hitvallással nők milliónak az életét változtatta meg az egyenlőségért vívott küzdelmet az élete utolsó pillanatáig fel nem adó ügyvéd, Gisèle Halimi.