Világ MTI 2022. november. 21. 13:35

Több tucat halálos áldozata és több száz sebesültje van a Jávát megrázó földrengésnek

A mentőcsapatok összedőlt épületek romjai alatt kutatnak túlélők után, illetve a földcsuszamlások által elzárt területekre is próbálnak eljutni.

Legalább 56 halálos áldozata és 700 sérültje van az indonéziai Jáva szigetén hétfőn történt 5,6-es erősségű földrengésnek – közölte Nyugat-Jáva tartomány kormányzója, hozzátéve, félő, hogy a számok még tovább emelkedhetnek. A mentőcsapatok összedőlt épületek romjai alatt kutatnak túlélők után, illetve a földcsuszamlások által elzárt területekre is próbálnak eljutni.

A földmozgás epicentruma Jáva nyugati részén, Cianjur településen volt, Jakartától 75 kilométerre délkeletre, 10 kilométeres mélységben – közölte az indonéz meteorológiai és geofizikai intézet (BMKG). A földmozgást követő két órában legalább 25 utórengést is észleltek.

MTI/AP/Firman Taqur

A földrengésben több mint 300 ház összedőlt vagy megrongálódott, köztük egy muszlim bentlakásos iskola, egy kórház, és több más középület is. A földmozgás erejét még a fővárosban, Jakartában is érezni lehetett, ahol több helyen az utcára szaladtak ki az emberek. Az érintett térségben nincs áram, a kommunikációs csatornák akadoznak – közölte a helyi katasztrófaelhárítási hivatal.

A Metro TV helyi televízió felvételei szerint sérültek százait próbálták ellátni az egyik kórház parkolójában Cianjur városban.

MTI / EPA / Adi Weda

A 270 millió lakosú, 18 ezer szigetből álló Indonézia a Tűzgyűrű nevű vulkáni övön fekszik, abban a Csendes-óceán partjain végigfutó széles, sávszerű földrajzi régióban, ahol különösen sok működő és szunnyadó vulkán helyezkedik el, és ahol gyakran fordulnak elő földrengések. Jakartában azonban csak ritkán érezni a hatásukat.

Legutóbb februárban volt egy 6,2-es erősségű földrengés, amelyben 25 ember meghalt, és több mint 460 ember megsérült Nyugat-Szumátra tartományban. A szigetország északi részénél 2004-ben bekövetkezett, 9,1-es erősségű földrengés és az azt követő szökőár pedig mintegy 226 ezer ember halálát okozta Indonéziában, Srí Lankán, Indiában, Thaiföldön és kilenc további országban.

Hirdetés
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.