Kijev szerint az ukrán hadsereg több mint 600 települést foglalt vissza szeptemberben. Eközben júliusra tervezik felújítani a felrobbantott kercsi hidat, Erdogan gázelosztóközpontot tervez Putyinnal, egy orosz nő pedig „gyilkost neveltetek” felirattal üzent Putyin szüleinek sírján. Folyamatosan frissülő hírfolyamunk az orosz-ukrán háború pénteki híreiről.
Most érkezett
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) arra szólította fel a tanácshoz tartozó tagállamokat, hogy nyilvánítsák terroristának a jelenlegi orosz vezetést - derül ki a strasbourgi székhelyű PACE pénteki közleményéből.
A közgyűlés e héten tartott őszi ülésszakán elfogadott állásfoglalás szerint Oroszország, amely az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja is, agressziót jelentő háborút indított, ami "kihívást jelent a globális kormányzás számára".
Az állásfoglalásban hangsúlyozták, hogy Oroszország nukleáris hadviseléssel való fokozott fenyegetése "visszataszító és meggondolatlan", továbbá összeegyeztethetetlen az ENSZ Biztonsági Tanácsában állandó helyet foglaló atomhatalom felelősségével. Leszögezték: az atomfegyverek használatával kapcsolatos kérdéskörnek kiemelt helyen kell szerepelnie az Európa Tanács tervezett, negyedik csúcstalálkozójának napirendjén.
A parlamenti képviselők olyan átfogó rendszer létrehozását sürgették, amely Oroszországot és annak vezetését felelősségre vonná az Európa Tanács tagállamai közé tartozó Ukrajna elleni agressziójáért, valamint az emberi jogok és a humanitárius jog megsértéséért.
A közgyűlés a dokumentumban elítélte a kelet-ukrajnai Donyeck, Herszon, Luhanszk és Zaporizzsja megyékben fekvő területek orosz annektálását és az "úgynevezett népszavazásokat" az érintett a régiókban. A képviselők a nemzetközi jog megsértésének, valamint semmisnek nevezték a népszavazásokat, és úgy foglaltak állást, hogy "a jogi és politikai kihatások nélküli referendumok" a nemzetközi jog megsértésének számítanak. (MTI)
Ukrán vezérkar: Az oroszok kirabolják a krími múzeumokat
Herszonban uszályokat foglalnak le az orosz erők, hogy legénységet és felszerelést vigyenek át a Dnyeperen.
Elon Musk arra kérte az amerikai védelmi minisztériumot, hogy vállalja át a Starlink műholdas hálózatának finanszírozását – közölte egy amerikai tisztviselő az AP-vel, hozzátéve: a kérdést magas rangú vezetők mérlegelik, de még nem született döntés.
A több mint 2200 alacsonyan keringő műholdból álló hálózat több mint 150 ezer ukrán földi állomás számára biztosított szélessávú internetet. Musk ma reggel azt tweetelte, hogy a SpaceX-nek havi 20 millió dollárjába kerül Ukrajna kommunikációs igényeinek támogatása.
Ukrajna közölte, hogy megoldást fog találni a Starlink működésének fenntartására, miután a hírek szerint az Elon Musk-féle SpaceX nem tudja tovább fizetni a kritikus fontosságú műholdas szolgáltatásokat. Volodimir Zelenszkij elnök tanácsadója azt mondta, hogy a tárgyalások végéig a Starlink „stabil kapcsolatot” biztosít – írja a Reuters.
A Pentagon reagált azokra a hírekre, amelyek szerint Elon Musk SpaceX cége nem tudja tovább fizetni az ukrajnai műholdas szolgáltatásokat. A Pentagon szóvivője a Reutersnek elmondta, hogy az amerikai védelmi minisztérium „továbbra is együttműködik az iparral, hogy megoldásokat keressenek Ukrajna fegyveres erői számára, miközben visszaverik Oroszország brutális és provokálatlan agresszióját”.
Az amerikai tisztviselők azt tervezik, hogy lőszereket és harckocsikat küldenek Ukrajnának a legújabb, 725 millió dolláros segélycsomag részeként – írja a Reuters.
Az Európai Unió hétfőn Luxembourgban ülésező külügyminiszterei nem hoznak döntést a Teheránból Moszkvába szállított drónokkal kapcsolatos további iráni szankciókról – jelentette a Reuters egy magas rangú uniós tisztviselőre hivatkozva. Az ok: az EU még mindig próbál független bizonyítékot találni arra, hogy Oroszország iráni drónokat használt volna Ukrajnában.
Ha az ukrán gabona szállítására szánt folyosókat terrorcselekményekhez használják fel, akkor azokat Oroszország lezárhatja – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök. Putyin arra utalt, hogy az FSZB szerint a kercsi híd felrobbantásához a robbanóanyagot tengeri úton szállították Bulgáriából Grúziába.
Az orosz elnök beszélt a mozgósításról is, és arról is, hogy Joe Biden amerikai elnökkel egyetértve úgy gondolja, nincs szükség tárgyalásokra Oroszország és az Egyesült Államok között. Putyin a The Guardian tudósítása szerint a kazah fővárosban, Asztanában beszélt minderről.
Putyin: Már nincs szükség tömeges rakétatámadásokra Ukrajna ellen
Az orosz elnök szerint a kijelölt célok többségét eltalálták. Asztanában arról beszélt, hogy 300 ezer ember helyett csak 222 ezret mozgósítanak, Joe Bidennel pedig azonos véleményen van: nincs szükség tárgyalásokra Oroszország és az Egyesült Államok között.
Két finn férfi, Jarno Virtala és Markus Mattsson kék-sárgára, vagyis ukrán színekre festette és Ukrajnához csatolta egy orosz diplomata parkolóhelyét Turkuban – írja az Insider. A két férfi nem bízta a véletlenre a döntést, mert előtte népszavazást is tartottak és mivel mindketten az „annexió” mellett döntöttek, így átfestették a helyet.
Sárga-kékre festette és Ukrajnához csatolta két finn egy orosz diplomata parkolóhelyét
Az orosz konzul nem volt elragadtatva az ukrán nemzeti színekben pompázó beállótól.